Onlara kriz yok: Kârlarına kâr katmışlar Onlara kriz yok: Kârlarına kâr katmışlar

Seçimlerin ardından değişen ekonomi ekibi ile birlikte Türkiye'nin para politikası da değişti. Moody's'in gerçekçi politikaların Türkiye kredi notunu yükseltebileceği değerlendirmesi ardından Bakan Şimşek'ten de yeni bir açıklama geldi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya platformu Twitter'dan TCMB'nin döviz rezervlerine ilişkin verilerini paylaşarak "Piyasa koşulları el verdiği ölçüde rezerv biriktirmeyi sürdüreceğiz" ifadelerini kullandı.

Bakan Şimşek'in konuya ilişkin açıklaması şu şekilde:

115.6 MİLYAR DOLARA YÜKSELDİ

Şimşek paylaşımında şunları söyledi;

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası verilerine göre, 2023 Mayıs sonu itibarıyla 98.5 milyar ABD Doları seviyesinde olan brüt rezervler 4 Ağustos haftası itibarıyla 115.6 milyar ABD doları seviyesine yükseldi.

20.1 MİLYAR DOLARLIK ARTIŞ

Böylece son iki ayda rezervlerde 17.1 milyar ABD Dolarına varan artış kaydedildi. Bu dönemde net rezervler ise 20.1 milyar ABD doları yükselişle 15.7 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleşti. Rezerv artışlarının, kur korumalı mevduat dönüşlerinin rekor seviyede olduğu ağustos ayında devam etmesi oldukça anlamlı. Piyasa koşulları elverdiği ölçüde rezerv biriktirmeye devam edeceğiz."