Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 17-19 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası toplantılarına katılmak üzere Washington'a gidecek. Şimşek'in IMF ve Dünya Bankası Başkanlarıyla yapacağı görüşmeler, sadece yarı yıl toplantılarının ötesinde bir anlam taşıyor.

Şimşek'in dış kaynak sağlama amacıyla gerçekleştireceği görüşmelerde, ekonomik politikaların izlenme biçimi ve dış piyasada güvenin sağlanması hususları öne çıkacak. Bugüne kadar uygulanan ekonomik politikaların etkinliğiyle ilgili muhataplarına faiz artışı ve para politikasının gerekliliği gibi konuları aktararak ikna etmeye çalışacağı belirtiliyor.

Bakan Vedat Işıkhan'dan açıklama! Temmuzda asgari ücrete zam var mı? Bakan Vedat Işıkhan'dan açıklama! Temmuzda asgari ücrete zam var mı?

ORTAK ANLAŞMALAR OLABİLİR

Tele 1'de yapılan habere göre, IMF'nin vereceği not, 'sıcak para girişi' için büyük önem arz ediyor. Ancak, IMF ile bir 'stand-by' anlaşması beklenmiyor. Bununla birlikte, IMF ve finans çevrelerinden kaynak sağlamak için 'IMF ile ortak bir program' yapılmasının ihtimal dahilinde olduğu ifade ediliyor.

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan da Mehmet Şimşek ile birlikte Washington'a gidecek. IMF Programı kapsamında, Karahan 18 Nisan tarihinde IMF'de bir sunum gerçekleştirecek.

POLİTİKA FAİZİ

Geçen Ekim ayında 4. madde kapsamında Türkiye'de incelemelerde bulunan IMF heyeti, bir değerlendirme raporu yayınlamıştı. Rapora göre, 2024 enflasyonu için %46,0'luk bir tahminde bulunulmuş ve politika faizinin daha da artırılması gerektiği vurgulanmıştı.

IMF'nin açıklamasında, bütçe açığının azaltılması için emekli maaşları ve ücretlerde geçmiş gerçekleşmelere ve gelecek beklentilere yönelik ayarlamalardan vazgeçilmesi tavsiye edilmişti.

Editör: Mert Kaan Taş