Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, vergi kaybı ve kaçaklarıyla mücadele çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Şimşek, KDV oranlarını yanlış uygulayan mükellefler ve vergi kaybı ve kaçağını takip ettiklerini vurguladı. Ayrıca, vergi denetimlerini artırdıklarını ve tahsilat çalışmalarını hızlandırdıklarını belirtti.

Şimşek, Gelir İdaresi Başkanlığı'nın vergi mükelleflerinin uyum maliyetini azaltan ve vergiye uyumu artıran çalışmalar yaptığını ve kayıtlı ekonomiyi teşvik etmeyi ve haksız rekabeti önlemeyi amaçladığını ifade etti.

Deprem felaketi sonrası ilave gelir ihtiyacı olduğunu belirten Şimşek, vergi kaybı ve kaçaklarını önleme çalışmalarının önemli olduğunu söyledi. Vergi kaybıyla mücadele için denetimlerin artırıldığını ve mükelleflerin uyum maliyetini azaltan çalışmalar yapıldığını belirtti.

Ayrıca, elektronik hizmetlerin geliştirilmesiyle mükelleflere kaliteli hizmet sunmanın vergisel uyumu artırdığını ve kayıt dışı ekonomiyle mücadelede önemli bir rol oynadığını belirtti. İşletmelerde yapılan denetimlerde KDV oranlarının yanlış uygulandığı tespit edildiğini ve gerekli denetimlerin yapıldığını söyledi.

 Şimşek, risk analiz ve denetim çalışmalarında yapay zeka uygulamalarını, yani gelişen tüm dijital teknolojileri kullandıklarını belirterek, "Bu yıl kiralık konutlar, eğlence yerleri ve restoranlarda fiili denetimler gerçekleştiriliyor, özellikle KDV oranlarını hatalı uygulayan mükellefleri yakından takip ederek gerekli denetimleri yapıyoruz. Piyasada oluşan fiyat hareketlerini yakından takip ediyor ve birçok sektöre ilişkin detaylı analizler yapıyoruz. Ülke genelinde hazırlanan denetim planları ile sahada da denetimlerimizi sürdürüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Şimşek, konut, turizm ve günübirlik kiralamalarındaki kazançları da incelettiklerini ve kazancını beyan etmeyenlere cezai işlemler uyguladıklarını belirtti. Ayrıca, e-ticaretteki artışı da takibe aldıklarını ve uyumsuzluk tespit edilen mükellefler hakkında incelemeler başlattıklarını ifade etti.

Son olarak, kira geliri elde eden ancak beyannamede bulunmayan mükelleflere yönelik çalışmalar yaptıklarını ve gelecek yıl beyan edilecek gelirlere yönelik bilgilendirme çalışmalarının da yapıldığını söyledi.

Editör: Nigar Topcu