Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) yasa tasarısı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmeye başlandı.TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, EYT düzenlemesini de içeren 'Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ni görüşmek üzere AK Parti Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz başkanlığında toplandı. Muhalefetin kademeli prim gün sayısı ve emeklilikte maaş hesaplamasına itiraz edip yeni önerge vermesi bekleniyor.

EYT'de başvurular ne zaman yapılacak?

Başvurular, kanun Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra başlayacak. Koşulları yerine getirenler, Süre sınırı olmaksızın, SGK ve e-Devlet'ten başvuru yapabilecek. EYT düzenlemesinden yararlanmak isteyenler emeklilik için başvuru dilekçesi verecek.

EYT görüşmeleri gerginlikle başladı

Görüşmelerin başlamadan önce muhalafet milletvekilleri, düzenlemenin eksik olduğu gerekçesi ile teklifi protesto etti. Milletvekilleri, yaş şartı kalksa da prim şartının kalkmadığına vurgu yaptı. Tartışmalarda, hem katsayı hem de prim gün sayısı konusunda mağduriyet oluştuğu belirtildi.

Ellerinde dövizlerle salona gelen milletvekilleri, düzenlemeye tepki gösterdi. O esnada salonda olan AKP milletvekilleri ile muhalafet arasında kısa süreli bir gerginlik ve sözlü sataşma yaşandı.