Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, dört eğitim sendikasıyla bir araya gelerek, öğretmenlere yönelik şiddet ve bu tür olaylara karşı alınacak önlemler hakkında görüşmeler yaptı. Görüşmenin ardından Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan ile basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Tekin, öğretmenlere ve eğitim camiasına yönelik her türlü şiddetin kınandığı vurguladı.

Bakan Tekin, Cumhurbaşkanı'nın da öğretmenlere yönelik şiddetin son bulması için süreci yakından takip etmeleri konusunda talimat verdiğini ifade etti. Bakanlık olarak, yargı süreçlerine müdahil olacaklarını ve şiddet olaylarıyla karşılaşan eğitimciler için her türlü desteği sağlayacaklarını söyledi.

Eğitim sendikaları, öğretmenlere yönelik artan şiddete tepki göstermek amacıyla yarın (10 Mayıs) iş bırakma eylemi düzenleyecek. Ancak, MEB'in açıklaması, bu iş bırakma kararının okulların resmî tatil olacağı anlamına gelmediğini ve yalnızca sendikalı öğretmenleri ilgilendirdiğini vurguladı.

Mülakatı savunan Bakan Yusuf Tekin'in eşi Ayşe Tekin nasıl müdür oldu? Mülakatı savunan Bakan Yusuf Tekin'in eşi Ayşe Tekin nasıl müdür oldu?

Bakan Tekin, şunları söyledi:

"Bizler, öğretmenlerimize ve eğitim ailemizin her bir ferdine yönelen her türlü şiddeti ülkemizin geleceği ve varlığına yapılan bir saldırı olarak nitelendiriyoruz ve şiddetle kınıyoruz. Meslektaşlarımıza yapılan bu tür çirkin saldırıların son bulması için tüm gücümüzle mücadele etmeye kararlıyız. Bu konuda bizzat Cumhurbaşkanımız, sürecin sonuna kadar takipçisi olmamız konusunda bizleri talimatlandırdı. Bakanlık olarak bizler de bu tür olaylarla karşı karşıya kalan arkadaşlarımızla ilgili başta yargı süreçlerini bizzat müdahil olup takip etmek olmak üzere alabileceğimiz bütün tedbirlerle birlikte alıp her türlü adımı atmaya kararlıyız."

Editör: Nigar Topcu