Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen öğretmenlere tayin hakkı sunulacağını açıkladı. Peki hangi illerde görev yapan öğretmenler tayin hakkından yararlanabilecek, tayine açılan iller hangileri? İsteğe bağlı yer değiştirme başvuruları başladı mı, ne zaman başlayacak? Atamalar hangi tarihte gerçekleşecek?

MEB TAYİN HAKKI TANIDI

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya İlleri ile Gaziantep ilinin İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde görev yapan öğretmenlerin 22 il kapsamında iller arası isteğe bağlı yer değiştirme duyurusu yayımlandı.

İsteğe bağlı yer değişikliği işlemi için 5-7 Temmuz 2023 tarihleri arasında başvurular alınacak, 10 Temmuz 2023 tarihinde atamalar yapılacak.

22 İL TERCİH EDEBİLECEKLER

Bu kapsamda yapılacak yer değişikliği işleminde öğretmenler İstanbul, Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Erzincan, Erzurum, Antep, Hakkâri, Hatay, Iğdır, Maraş, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Şırnak, Urfa ve Van olmak üzere 22 ilde yer alan eğitim kurumlarını tercih edebilecekler.

Sözleşmeli öğretmen olarak görev yaparken kadroya atananlardan bu duyuru kapsamında başvuruda bulunacaklar için ilgili mevzuatta öngörülen dört yıllık çalışma süresi şartı aranmayacak.

YÖK'ten açıklama geldi: Depremzede öğrencilere 'özel statü' YÖK'ten açıklama geldi: Depremzede öğrencilere 'özel statü'

Söz konusu yer değişikliği işlemine ilişkin başvuru hakkından, bulundukları ilde herhangi bir süre görev yapma şartı aranmadan bütün öğretmenler faydalanabilecek.