MAZLUMDER, CHP’li Sezgin Tanrıkulu’nun TSK ile ilgili hakkında soruşturma başlatılan sözlerine ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, "İfade hürriyetine yönelen sistematik saldırıları kınıyor, Hukuk Devleti’nde hiçbir kurumun eleştiri dışı olamayacağını bir kez daha hatırlatıyoruz." denildi.

İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER), CHP'li Sezgin Tanrıkulu'nun TSK ile ilgili sözlerine yapılan soruşturma hakkında bir açıklama yaptı. Açıklamada, ifade özgürlüğüne yapılan saldırıların kınandığı ve hiçbir kurumun eleştiri dışı olamayacağı vurgulandı. Tanrıkulu'nun TSK'ya ilişkin eleştirileri hakkında yapılan linç kampanyasının ifade hürriyetini zedelediği belirtilen açıklamada, bu tür saldırıların arttığı ifade edildi.

Kılıçdaroğlu'ndan Adalet Bakanı'na bomba soru: Veysel Şahin kimlerin çıkarı için korunuyor? Kılıçdaroğlu'ndan Adalet Bakanı'na bomba soru: Veysel Şahin kimlerin çıkarı için korunuyor?

MAZLUMDER, Tanrıkulu’nun ifadelerinin “düşünce özgürlüğü” kapsamında olduğunu belirterek X hesabından şu paylaşımı yaptı:

“09.09.2023 tarihinde, cevap hakkını kullanmak maksadıyla bir televizyon programına bağlanan Sezgin Tanrıkulu, geçmişteki olaylardan ve çeşitli mahkeme kararlarından bahisle TSK hakkında bazı eleştirel açıklamalarda bulunmuştur. Akabinde hakkında bir linç kampanyası başlamış ve soruşturma açılmış, hatta Adalet Bakanlığı, Millî Savunma Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı gibi kurumlar ile bazı siyasi partilerden soruşturmayı etkileyecek nitelikte sert açıklamalar yapılmıştır. Tanrıkulu’nun sarf ettiği sözler Türkiye tarihinin belli bir dönemine işaret etmekte olup, benzer sözler farklı zamanlarda birçok kişi ve kurum tarafında da dile getirilmiştir. İfade hürriyeti temel insan haklarından olup, sadece hoşa giden yaygın görüşler için değil, yaygın söyleme uygun olmayan muhalif söylemler için de geçerlidir.

“HİÇBİR KURUM ELEŞTİRİDEN AZADE DEĞİLDİR”

Bu hak bağlamında hiçbir kurum eleştiriden azade değildir ve hiçbir kurumun dokunulmazlığı yoktur. Kamu otoritesi, bağımsız yargıyı etkileyecek şekilde linç kampanyasına katılmak bir yana, bu hakkın kullanımını herkes için eşit bir şekilde sağlamakla yükümlüdür. İlgili sözlere ilişkin karşı eleştiri hakkının kullanılması da ifade hürriyeti kapsamında değerlendirilebilirken gerçekleşen linç, kişinin hedef gösterilmesi ve masumiyet karinesinin ihlal edilmesi anlamına gelmektedir. Devletin en üst organları tarafından yapılan açıklamalar ise adil yargılanma hakkını zedeleyici niteliktedir. İfade hürriyetinin ihlal edildiği bu tarz örnekler son zamanlarda sıklaşmaya başlamıştır. Bu yolla, bazı kurumların dokunulmaz, bazı kişi veya makamların eleştirilemez hale getirildiği açıktır. Halbuki insan haklarına saygılı bir Hukuk Devleti’nde eleştirilemez kişi veya kurumlar olamaz. MAZLUMDER olarak, · İfade hürriyetine yönelen sistematik saldırıları kınıyor, · Medya yoluyla masumiyet karinesinin ihlal edilmesini ve sorumlu makamların adil yargılanma hakkını zedeler nitelikteki açıklamalarını insan haklarına uygun görmediğimizi ilan ediyor, · Hukuk Devleti’nde hiçbir kurumun eleştiri dışı olamayacağını bir kez daha hatırlatıyoruz.“

SEZGİN TANRIKULU NE DEMİŞTİ?

Tanrıkulu, TV100’de telefonla bağlandığı canlı yayında şunları söylemişti:

“TSK’nın yaptığı her şey, eleştiriden azade değil. Biz milletvekiliyiz bunları sorgularız. TSK değil mi 12 Eylül’de darbe yapan? Bu ordu değil mi 15 Temmuz’da darbe girişimi yapan, köyleri yakan… Benim takip ettiğim davalar var. 15 köylüyü helikopterden atan TSK değil mi? AİHM kararıyla sabit hale gelen… Biz eleştirel yaklaşırız. Soru sorarız, doğru olup olmadığını sorarız, TSK üzerinden bu tür şaibelerin kalkması amacıyla bunu sorarız. 40 yılda her şeyi doğru yapsaydı Türkiye bu durumda olmazdı. AİHM kararı orada, 15 tane köylü, kim attı? Bu kadar köyü yaktı? Daha yeni Roboski Uludere oldu… Sizler de eleştirel yaklaşamadığınız için Türkiye bu noktaya geldi.”

Sözleri gündem olan Tanrıkulu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada ise, “Dünkü açıklamalarımdan sonra bazı dijital platformlarda hakkımda ağır eleştirinin ötesine varan açıklamalar yapan / yazan herkesle tek tek hukuk önünde hesaplaşacağım. Günü geldiğinde aman ‘Özür dilerim, ben yanlış yaptım, affedin’ vbsözlerle lütfen karşıma gelmeyin” demişti.