İnsan hakları gözlemcileri, İranlı yetkililerin geçen yıl polis nezaretinde ölen 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin babasını, kızının ölümünün birinci yıldönümünde mezarını ziyaret etmek için evinden çıkarken gözaltına aldığını söyledi.

Hengaw İnsan Hakları Örgütü Cumartesi günü yaptığı açıklamada, birkaç saat sonra Amjad Amini'nin güvenlik görevlileri tarafından evine götürüldüğünü ve ev hapsinde tutulduğunu söyledi.

Mahsa Amini, gözaltındayken aldığı yaralar nedeniyle 16 Eylül 2022'de kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Kendisi, İran'ın ahlak polisi olarak bilinen başörtüsü polisi tarafından, ülkenin zorunlu başörtüsü kurallarına tam olarak uymadığı iddiasıyla Tahran'da tutuklanmıştı.

Hükümet, Amini'nin polis nezaretindeyken daha önce yaşadığı bir sağlık sorunu nedeniyle öldüğünü iddia etse de ailesi ve rejimi eleştirenler onun polis tarafından dövülmesi sonucu öldüğüne inanıyor.

Onun trajik ölümü, "Kadın Yaşam Özgürlüğü" hareketi olarak bilinen aylarca ülke çapında protestolara yol açtı. İran İnsan Hakları'nın Nisan ayında bildirdiğine göre, gösterilere yönelik acımasız baskıda rejim tarafından en az 537 kişi öldürüldü ve en az 22.000 kişi tutuklandı.

İslam Cumhuriyeti Haber Ajansı (IRNA) daha sonra aylarca süren gösteriler sırasında on binlerce protestocunun tutuklandığını doğruladı.

Angela Merkel, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaşadığı anısını anlattı: Dikkat et! Onların başbakanı benim Angela Merkel, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaşadığı anısını anlattı: Dikkat et! Onların başbakanı benim