31 Mart'ta yapılacak yerel seçimlere geri sayım başladı. Parti adayları seçim çalışmalarına hız kazandırırken seçimin gözbebeği olan şehirlerden birisi olan başkent Ankara'da Belediye Başkanı Mansur Yavaş yeniden adaylığını duyurmuştu.

Akyurt Otonomide, Otonomi Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Ulucan ile Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED)-Başkent Otomobilciler Derneği (BOD) Başkanı Aydın Erkoç ile bir araya gelen Yavaş, önemli açıklamalarda bulundu.

Antalya'daki teleferik faciasında ihmaller zinciri ortaya çıktı! Antalya'daki teleferik faciasında ihmaller zinciri ortaya çıktı!

Mansur Yavaş açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

GÖREVE GELDİĞİMİZDE HİÇBİR METRO HATTI PROJESİ YOKTU

"Biz seçildikten sonra Mustafa Tuna, Çayyolu metrosunu devretmişti. Melih Bey, daha önce Ulaştırma Bakanlığı'na devrettiği için Ulaştırma Bakanlığı yapacak, parasını belediyeden alacaktı. Bilet ücreti üzerinden anlaşmışlar. 28 Nisan'da birdenbire Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile mevzuat değişti. Bize devletten gelen payın yüzde 5'ini kesmeye başladılar. Ve biz şu an reel olarak 5,5 milyar lira ödedik ve Çayyolu'nun borcunu ödedik. Göreve geldiğimizde hiçbir metro hattı projesi yoktu. Ve bize verilen tek metro hattı da Mamak metro hattı. Keçiören- Havaalanı arasını da kendileri yapıyordu. Şimdi Keçiören- Gar bağlantısı 3 kilometre, orayı kesmeye başladılar. Ben de bunun üzerine 'Dünyada hiçbir yerde metro, 3 yılda, 5 yılda ödenmez' dedim. Biz uzun vadeli kredi alırız. Çünkü Mamak metrosu için uzun vadeli kredi aldık. 'Bize devredin biz yapalım' diye yazdım. Bize verdikleri tek metro Mamak metrosuydu. Diğerlerinin projesi yoktu. Keçiören-Havaalanı arasını da kendileri yapıyordu. Benim 2019'daki projeme göre zaten Siteler içinden geçip buraya gelecekti. Fakat 'Biz bunun projesini yapıyoruz' deyince onun uygulanma imkanı kalmadı. Niye yapmıyor Ulaştırma Bakanlığı? Sadece havaalanından Ankara'ya gelecek yolcu kurtarmıyor, maliyet 2,5 milyar dolar. Ben yazdım 'Madem öyle nasıl olsa benden bu parayı alacaksınız, verin ben yapayım, yapmıyorsunuz.' 2022'den beri yatırım programında. 2023'te yapmadılar. 2024'te de 3 bin lira koydular. Yapma yetkisi Ulaştırma Bakanlığı'nda. Bu neyi gösteriyor? 'Yapmayacağız' demektir. Metroyla ilgili durum bu"

Editör: Amine Ebrar