2023 genel seçimleri sonrası dağılan Millet İttifakı'nda İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 2024 yerel seçimleri için bütün illerde belediye başkan adayları çıkaraklarını açıklamıştı.

2019'da Millet İttifakı çatısı altında alınan Ankara'da ise açıklamaya göre bir ittifak öngörülmüyor.

CHP'li Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, yerel seçimlere ilişkin Sözcü gazetesi yazarı İsmail Saymaz'a konuştu.

"BEN İDDİALIYIM"

"İttifak sağlanamazsa ne olur?" sorusunu yanıtlayan Mansur Yavaş, şu ifadeleri kullandı:

Bülent Tezcan: Biz hepsini videolardan öğrendik Bülent Tezcan: Biz hepsini videolardan öğrendik

"Ben iddialıyım. Dört buçuk yıldır çalışıyorum. Ankara halkı bu konuda bize onay veriyorsa devam ederiz, vermiyorsa… (Gülüyor) Elle gelen düğün bayram derler ya, bizimki de o. Ama her hâlükârda iddialıyız."

İsmail Saymaz'ın köşe yazısından aktardığı o bölüm, şu şekilde:

Akşener'in Ankara ve İstanbul da dahil olmak üzere 81 şehirde ayrı aday çıkaracaklarını açıklaması tüm dikkatleri Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu'na çevirdi.

Dün Yavaş'ı aradım, ne düşündüğümü sordum.

– Akşener'in açıklamaları hakkında ne düşünüyorsunuz? 

Dört milyon seçmenimiz var, hepsinin oyuna talibiz, o kadar. Başka bir şey söylemek, yorum yapmak istemiyorum. Önümüzdeki günlerde gerekirse açıklama yaparız.

Çünkü adaylığımız henüz kesinleşmiş değil. Biliyorsunuz, CHP Parti Meclisi karar veriyor. Biz “Adayız” diye çalışmalarımıza başladık.

– İttifak sağlanamazsa ne olur?

Ben iddialıyım. Dört buçuk yıldır çalışıyorum. Ankara halkı bu konuda bize onay veriyorsa devam ederiz, vermiyorsa…(Gülüyor) Elle gelen düğün bayram derler ya, bizimki de o. Ama her halükarda iddialıyız.

– CHP neden adaylığınızı açıklamadı?

Açıklar herhalde bugün yarın, bekliyorum. Henüz sayın genel başkanla yan yana gelebildiğimiz bir etkinlik olmadı. Açıklar diye düşünüyorum. Daha önce “Belediye başkanlarımız yoluna ve görevlerine devam edecekler” diye demeci var. Geçenlerde Genel Başkan Yardımcısı Zeynel Emre, “Ankara'da aday arayışımız yok, başarılı bir belediye başkanımız var” diye açıklama yaptı. Ben onun üzerine adaylığımı ilan ettim.

– Sizce ne olur?

Kendime güveniyorum. Çok farklı bir belediyecilik ortaya koyduk. Geçen gün memnuniyet anketi yayınlandı. Ankara'da memnuniyet yüzde 68. Yüzde 26.8 memnun olmayan var. Bu, yaptığımız çalışmaların halk üzerindeki etkisini gösteriyor.

– Akşener'in bu tutumunu nasıl yorumluyorsunuz?

Yorum yapmayacağım.