31 Mart 2024'te düzenlenecek yerel seçimler öncesi anket sonuçları açıklanmaya devam ediyor. Merak edilen illerin başında ise Ankara, İzmir ve Hatay geliyor. 

MAK Danışmanlık Başkanı Mehmet Ali Kulat, Gerçek Gündem'den Miray Tamer'e Ankara, İzmir ve Hatay’daki son durumu anlattı.  MAK Danışmanlık Başkanı Mehmet Ali Kulat, ellerindeki verilerden yola çıkarak Mansur Yavaş'ın bu seçimi rahat alacağı görüşünü dile getirdi. 

CHP'li Burcu Köksal belediye binasına ekip getirdi! 'Her yerde kamera ve böcek var' CHP'li Burcu Köksal belediye binasına ekip getirdi! 'Her yerde kamera ve böcek var'

Son yayınladıkları ankette AK Parti'li rakibi Turgut Altınok ile arasında yaklaşık 6 puan fark olduğunu hatırlatan Kulat, şöyle devam etti:

"Hatta kararsızlar matematiksel olarak dağıtıldığında fark 8'lere çıkıyor. Bu fark artabilir, azalmasını gerektiren bir şey görünmüyor. Bu seçim Mansur Yavaş tarafından, -en azından yılların deneyimi üzerinden söylüyorum- şu saat itibariyle bitmiş bir seçimdir. Ama fark biraz daha mı açılır, böyle mi kalır, yoksa çok küçük bir daralma mı olur, onu göreceğiz ama çok sıra dışı bir gelişme olmadıkça bu seçim kazanılır."

Kulat, bu noktada 'Yavaş referansına' dikkati çekti:

"Şöyle bir durum söz konusu, bütün ilçelerde yapmış olduğumuz çalışmalarda Cumhuriyet Halk Partisi'nin parti kimliğinden öte Mansur Yavaş referansından dolayı genel bir oy artışı görüyoruz. Tek istisna belki Çankaya olabilir. Oy oranı zaten çok yüksek olduğu için Çankaya'da ya aynı kalır ya çok küçük bir düşüş olabilir. Onun dışında Mansur Yavaş'ın referans olduğu her yerde oy artışı görüyoruz. Mesela Gölbaşı… Kazanır kazanmaz bilemiyorum ama son araştırmaya bakmak lazım. Aynı şekilde Keçiören'de, Mamak'ta bir oy artışı olabileceğini söyleyebiliriz Cumhuriyet Halk Partisi'nin adaylarının."

'GÖKHAN ZAN VARKEN DE LÜTFÜ SAVAŞ ÖNDEYDİ'
Hatay'da ise durum, 6 Şubat 2023'te kentte büyük yıkıma yol açan deprem felaketi sonrası tartışmalı bir hale geldi. Ortaya çıkan tablonun sorumlularından biri olarak görülen CHP'li Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, git-gelli bir sürecin ardından tepkilere rağmen ana muhalefet tarafından yeniden aday gösterildi.

AKP ve MHP Mehmet Öntürk ismi üzerinde anlaşırken, Türkiye İşçi Partisi (TİP) de Savaş'a tepkili seçmenin çaresiz kalmaması adına o dönem kentin sesini duyurma çabasıyla öne çıkan eski futbolcu Gökhan Zan'ı yarışa sürdü. Ancak parti, Zan'ın isminin kimi siyasi pazarlık iddialarına karışması nedeniyle adayından desteğini çektiğini açıkladı.

Kulat, bu yeni durumun Savaş için büyük bir avantaj oluşturacağı yorumunu yaptı:

"İlk yaptığımız ankette, 'Lütfü Savaş seçimi kaybeder' diye bakıldığı yerde, daha Gökhan Zan varken bile seçimi kazanıyor görünüyordu. Kanaatimce Lütfü Savaş için büyük bir avantaj oluşmuştur.

TİP’in orada seçim kazanması çok kolay değildi, onu söylemek lazım. Şüphesiz oyunu artıracaktı bu olay olmasaydı, ciddi bir oy olabilirdi. Ama yarış CHP ve AK Parti arasında geçerdi. Gökhan Bey’in alabileceği oy yüzde 20 bandının üzerine çıkmış olsaydı aradan AK Parti çıkabilirdi, Lütfü Savaş kaybedebilirdi.

Şunu da söylemek isterim, o bölge bir deprem bölgesi. Süreç içerisinde çok fazla değişken var. İlçe adaylarıyla beraber değerlendirmeden bunu söylüyoruz. Mardin'deydim. Mesela orada DEM Parti'nin büyük fark atarak kazanması gerekir normal şartlarda. Ama mesela şu an AK Parti adayı - eski Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin neredeyse yakalamış durumda. Çok yakın. Yani bu seçimin kendine ait bir ruhu var diyebiliriz."

KIRGIN SEÇMEN İZMİR’DE CHP OYLARINI NASIL ETKİLER?
Mehmet Ali Kulat, İzmir’de ana muhalefetin 'parti aidiyeti' konusunda bariz bir üstünlüğü bulunduğunu, 'kırgın ve kızgın' seçmenin oylarda birkaç puan düşüşe yol açmasını beklediğini, ancak CHP adayının seçimi yine de rahat kazanacağını söyledi:

"Biz geçmiş yıllarda İzmir çalışmaları yaptığımızda Cumhuriyet Halk Partisi'nin adaylarına oy veren seçmene 'Niçin oy veriyorsunuz?' diye sorduğumuzda 'Cumhuriyetin kazanımlarını kaybetmemek gerekçesiyle' yanıtını veren bir seçmen kitlesi var ve çok yüksek oranda. Halen devam eden bir gerekçe olduğu için CHP adayının seçimi rahat kazanacağını düşünüyorum.

Ancak bu 'rahat kazanma' Tunç Soyer dönemindeki gibi mi olur oran olarak? Biraz daha aşağı düşmesini bekliyorum doğrusu. Çünkü Cumhuriyet Halk Partisi'nin kendi içinde kırgın ve kızgın seçmeni var, o birkaç puan aşağı çekebilir. Bir de AK Parti adayı Hamza Dağ'ın performansının daha iyi olduğu genel anlamda görülüyor ve söyleniyor. Hamza Dağ'ın oyunda bir artış olması muhtemel. Ama o artışın da çok sıra dışı bir artış olmasını beklemiyorum."

Editör: Aliye Tulum