Siyasette 31 Mart yerel seçimlerine ilişkin gelişmeler devam ediyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, yeniden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olduğunu açıklamıştı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da yeniden aday olduğunu açıkladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş'ın bir kez daha aday olması gerektiği yönünde konuşmalar yapıyordu.

İYİ Parti'nin ise İstanbul ve Ankara'da ne yapacağı merak ediliyor.

Gazeteci Murat Yetkin ise köşe yazısında, bu gelişmenin hem CHP'yi hem de İYİ Parti yönetimlerini ters köşede bırakıyor görünse de aslında rahatlatmış sayıldığını söyledi.

Murat Yetkin, "Yavaş her iki parti yönetimlerini de riskli bir karar almak sıkıntısından -riski kendi üstlenerek kurtardı. Bu bakımdan muhalefet saflarında 28 Mayıs yenilgisinden beri görülen dağınıklığı toparlayıcı ilk hamle olma özelliği de var." dedi.

"YAVAŞ, ERDOĞAN'IN İŞİNİ BİRAZ ZORLAŞTIRMIŞ OLABİLİR"

"Yavaş, Erdoğan’ın işini biraz zorlaştırmış da olabilir." diye yazan Yetkin, "Seçimden bu yana CHP ve İYİ Parti içindeki çalkantılar, Millet İttifakı'nın dağılması gibi gelişmeler AK Parti saflarında muhalefetin Yavaş’ın adaylığı çevresinde birleşmeyebileceği değerlendirmelerine yol açmıştı. Şimdi Erdoğan, Ankara’ya da İstanbul kadar önem vermek, seçimi Yavaş’tan alacak bir aday bulmak zorunda." ifadelerini kullandı.

"YAVAŞ, İMAMOĞLU'NUN İŞİNİ DE KOLAŞLAŞTIRMIŞ OLABİLİR"

Murat yetkin sözlerine şöyle devam etti:

"Her halükârda Yavaş çıkışıyla muhalefetteki üzerine ölü toprağı serpilmiş bezginliği dağıtmaya yarayabilecek bir adım attı. Bu adımın CHP içinde İstanbul'da İmamoğlu'nun adaylığı mevzusundaki belirsizliğin giderilmesini de hızlandırabilir. Hangi yönde hızlandıracağını biraz da İstanbul İl Kongresi gösterecek ama Yavaş, İmamoğlu'nun işini de kolaylaştırmış olabilir."

Editör: Batuhan Yavuz