Maliye Bakanlığı, lüks yaşam tarzı ile beyana tabi gelirleri arasında büyük fark bulunan mükellefleri yakın takibe alıyor. Yeni düzenlemeye göre, gelirini düşük gösterip lüks içinde yaşayanlardan "Özel Gider (Harcama) Bildirimi" istenecek. Bu farkın kaynağını açıklayamayanlardan ise vergi alınacak. Taslağın 1 Ocak 2025'te yürürlüğe girmesi planlanıyor.

Gelir ve Harcama Uyumsuzluklarına Sıkı Takip

Sözcü gazetesinden Erdoğan Süzer'in haberine göre; Maliye Bakanlığı, gelirini düşük gösterip lüks bir yaşam süren mükellefler için harekete geçti. Risk analizleri sonucunda, beyana tabi gelirleri ile harcamaları arasında %20'nin üzerinde uyumsuzluk olanlardan "Özel Gider (Harcama) Bildirimi" talep edilecek. Açıklanamayan farkın vergisi alınacak ve vergi incelemesi başlatılabilecek.

Dünyadan Örnekler İncelendi

Bu düzenleme için ABD, İtalya ve Batı Avustralya gibi ülkelerin uygulamaları incelendi. Bu ülkelerde, servet ve harcamalar ile gelir düzeyi arasındaki uyumsuzluklarda mükellefler izahata davet ediliyor ve mali suçlarla mücadele birimlerinin ilgi alanına giriyor.

"Mükellef Hesap Kartı" Devrede

Düzenlemenin yürütülmesi için mükelleflerin harcamaları ve gelirlerinin izlendiği bir "mükellef hesap kartı" kullanılacak. Bu düzenlemenin, 2024 yılı kazançlarına uygulanmak üzere 1 Ocak 2025’te yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Lüks Harcamalar İnceleme Altında

Kapalıçarşı'da gram altın fiyatları uçtu! İşte 18 Temmuz 2024 güncel altın fiyatları Kapalıçarşı'da gram altın fiyatları uçtu! İşte 18 Temmuz 2024 güncel altın fiyatları

Maliye'nin radarına giren mükelleflerin lüks gayrimenkul ve taşıt alımı, yüksek kira ve aidat ödemeleri, çocuklarına yapılan pahalı eğitim harcamaları gibi kalemler incelenecek. Gelirle bu harcamaların nasıl yapıldığı sorulacak ve açıklanamayan farklar arızi kazanç olarak kabul edilip Gelir Vergisi uygulanacak.

"Nereden Buldun" Yasası Yeniden Gündemde

Başbakanlığı döneminde merhum Bülent Ecevit tarafından çıkarılan, ancak AK Parti’nin iktidara gelmesiyle 2003'te yürürlükten kaldırılan "Nereden Buldun" yasası, bu yeni düzenleme ile yeniden gündeme geliyor.

Editör: Nigar Topcu