Macaristan Dışişleri Bakanı Szijjarto, NATO üyeliği hedefinde Türkiye'nin onayını alması için İsveç'in 'daha farklı hareket etmesi' gerektiğini söyledi. Stokholm'de Türk Büyükelçiliği önünde Kur'an yakma eyleminin 'kabul edilemez' olduğunu belirten Szijjarto, 'Bir Hristiyan ve bir Katolik olarak, başka bir dinin kutsal kitabını yakmanın kabul edilemez bir eylem olduğunu söylemek zorundayım' dedi.

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson'un, eylemin İsveç'te ifade özgürlüğünü koruyan yasal düzenlemeler kapsamında bulunduğu yönündeki açıklamasını da eleştiren Szijjarto, 'Kutsal bir kitabı yakmanın ifade özgürlüğünün bir parçası olduğunu ifade etmek salt budalalıktır' ifadesini kullandı.

Macaristan parlamentosunda İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğiyle ilgili oylamanın geçen yılın sonuna kadar yapılması planlanıyordu. İki ülkenin NATO üyeliklerini desteklediklerini ve konunun bu ay parlamentonun ilk oturumunda gündeme alınacağını belirten Szijjarto, ancak hiçbir şekilde Türkiye'yi etkileme girişiminde bulunmayacaklarını söyledi ve 'Hiçbir yabancı hükümetten bizi ilgilendirmeyen konularda bir şeyler yapmasını talep edemem' diye konuştu.