İyi Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Hasan Küçük'ün haksız ve hukuksuz bir şekilde Yunanistan'a sokulmamasını TBMM gündemine taşımak için Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'a sorular yöneltti.

Hasan Küçük'e yapılan giriş yasağına tepki göstererek Türk yetkililerini harekete geçmeye çağıran Türkkan, Yunanistan Hükümeti ile görüşülerek bu haksız duruma tepkinin hemen verilmesini ve giriş yasağının geri çekilmesini talep etti.

Türkkan, Hakan Fidan'ın cevaplaması üzere sunduğu önergede, Batı Trakya Türkleri'nin haklarının iadesi mücadelesinde sahip çıkılıp çıkılmayacağını ve olayın Türkiye'nin Sümela Manastırı'nda ayin yapılmasına denk gelmesinin dış politikadaki mütekabiliyet anlayışının bir sonucu olup olmadığını sordu.

İYİ Partili Türkkan'ın Dışişleri Hakan Fidan'ın cevaplaması üzere sunduğu soru önergesinde şu ifadeler yer aldı:

"Türkiye’nin Sümela Manastırı’nda ayin yapılmasına izin verdiği gün, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Hasan Küçük, hiçbir gerekçe gösterilmeden ve açıklama yapılmadan İpsala Sınır Kapısı’ndan ailesi ile birlikte Yunanistan'a giriş izni verilmeyerek Türkiye'ye geri çevrilmiştir.

Bu bilgiler çerçevesinde;

1-Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Hasan Küçük’ün, hiçbir gerekçe gösterilmeden ve açıklama yapılmadan İpsala Sınır Kapısı’ndan ailesi ile birlikte Yunanistan'a giriş izni verilmeyerek Türkiye'ye geri çevrilmesi ile ilgili olarak Dışişleri Bakanlığı herhangi bir girişimde bulunacak mıdır?

2-Bu haksız ve hukuksuz durum ile ilgili olarak Yunanistan Hükümeti ile görüşülerek gerekli tepkinin bir an önce verilmesi düşünülmekte midir?

3-Söz konusu yasak, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Hasan Küçük’ün Batı Trakya Türkleri’nin haklarını savunmak adına yaptığı konuşmaları nedeni ile mi konulmuştur, bu yanlış ve kabul edilemez kararın acilen geri çekilmesi için ne yapılması düşünülmektedir?

4-Söz konusu olayın, Türkiye’nin Sümela Manastırı’nda ayin yapılmasına izin verdiği zamana denk gelmesi hakkında Bakanlık olarak görüşünüz nedir, bu durum dış politikadaki mütekabiliyet anlayışının bir sonucu mudur?

5-Elde edilen ve gasp edilen haklarının iadesi mücadelesinde Batı Trakya Türkleri’ne sahip çıkılacak mıdır?"

Editör: Nigar Topcu