CHP'li Faik Öztrak 1 Nisan paylaşımıyla ekonomiyi tiye aldı! CHP'li Faik Öztrak 1 Nisan paylaşımıyla ekonomiyi tiye aldı!

Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve 10 ilde ağır hasara neden olan depremin bilançosu her geçen gün artmaya devam ediyor.

Depremin 17'nci gününde bölgelere yardım gelmeye devam ediyor. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, canlı yayında Gazeteci Mehmet Akif Ersoy'un sorularını yanıtladı.

İşte Savaş'ın o sözleri;

'2014-2013 yılına kadar bütün firmalar kendi odalarına gidip inşaatı inceletiyorlardı. Daha sonrasında belediyelere geliyorlar. Belediyelerden ruhsat alıp inşaat başlıyorlardı. 2013 yılından itibaren iktidar bunu kaldırdı. Ve sadece belediyelere projeyi getirip ondan sonra inşaata başladılar. Şimdi burada şuana kadar da yıkılan bir çok bina var. Bu yıkılan binaların hepsi büyükşehire bağlı değil. Çünkü ruhsatı ilçe veriyor. Ben 9 yıldır büyükşehir belediye başkanıyım. Bunların denetimi ve ruhsatı ilçelerde. Ben sadece 5 yıl Antakya Belediye Başkanlığı yaptım. Ama şuanda Samandağı'nda, Kırıkhan'da, Antakya'da, Defne'de ve İskenderun'da her tarafta bina yıkıldı. Bütün bunların sorumluluğu maalesef bir kişide değil. Bütün bunların sorumluluğu hükümet, belediyeler, yapı denetim firmaları ve müteahhitler bunun hesabı verilecekse herkesin vermesi lazım. Sorulacaksa herkese bizimde sorularımız var. Bu nedenle şu yaralarımızın sarılması lazım. İstiyorlarsa ben 1 ay sonra istiyorsanız sizinle istiyorsanız başkasıyla bütün bu aşamaları anlatayım. Belediyenin ne yapıp ne yapmadığını anlatayım, sorumluluğumuzun ne olup olmadığını anlatayım ve bu konudaki bakanlığın tutumunuda anlatayım' dedi.