76. Cannes Film Festivali'nde, oyuncu Merve Dizdar'ın ödül alması ile birlikte usta yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ın filmi 'Kuru Otlar Üstüne' büyük ilgi gördü. Filmin konusu, oyuncuları, vizyon tarihi merak konusu oldu.

Herkesin merakla gösterime girmesini beklediği Kuru Otlar Üstüne, Nuri Bilge Ceylan'ın yönettiği ve senaryosunu Ebru Ceylan ve Akın Aksu ile birlikte yazdığı 2023 çıkışlı bir Türk dram filmi. Başrollerini Deniz Celiloğlu (Samet), Merve Dizdar (Nuray) ve Musab Ekici'nin (Kenan) paylaştığı film, Doğu Anadolu'nun kırsal kesiminde çalışan ve İstanbul'a atanmayı ümit eden bir öğretmenin öğrencisini taciz etmekle suçlanmasını konu alır.

KURU OTLAR ÜSTÜNE NE ZAMAN VİZYONA GİRECEK?

Film ilk gösterimini 19 Mayıs 2023 tarihinde 76. Cannes Film Festivali'nin ana yarışma bölümünde yaptı.

Filmin Fransa'daki dağıtımı Memento Distribution tarafından 12 Temmuz 2023 tarihinde yapılacak.

KURU OTLAR ÜSTÜNE FİLMİNİN KONUSU NE?

Kuru Otlar Üstüne filmi Anadolu'nun ücra bir köyünde zorunlu hizmetini yapmakta olan genç öğretmen Samet'in, İstanbul'a atama beklediği karamsar günlerde Nuray ile tanışması sonrası yaşadıklarına odaklanıyor.

Film, küçük bir köydeki zorunlu hizmetinin son yılında umutla İstanbul’a atanmayı bekleyen, ancak iki kız öğrencisi tarafından tacizle suçlanınca hayatı altüst olan resim öğretmeni Samet’in hikayesini anlatıyor: “Samet atama beklerken saplanıp kaldığı bu kasvetli hayattan kaçma umudunu hepten yitirir. Ancak kendisi gibi öğretmen olan Nuray ile karşılaşması, karanlık düşüncelerinden kurtulmasını önünü açacak bir perspektif kazanmasını sağlıyor"

KURU OTLAR ÜSTÜNE FİLMİ OYUNCULARI

197 dakikalık filmin oyuncu kadrosunda şu isimler bulunuyor:

Deniz Celiloğlu - Samet
Merve Dizdar - Nuray
Musab Ekici - Kenan
Ece Bağcı - Sevim
Erdem Şenocak - Tolga
Yüksel Aksu - Vahit
Münir Can Cindoruk - Feyyaz
Onur Berk Arslanoğlu - Müdür Bekir
Yıldırım Gücük - Eğitim Şube Müdürü
Cengiz Bozkurt - Polis
S. Emrah Özdemir - Çavuş
Elif Ürse - Müdür Yardımcısı Saime
Elit Andaç Çam - Firdevs
Nalan Kuruçim - Kevser
Ferhat Akgün - Rehberlik Öğretmeni Atakan
Eylem Canpolat - Halime

FİLMİN ÇEKİMLERİ NEREDE YAPILDI?

Filmin çekiminde mekan bulmak için çok gezdiklerini belirten Nuri Bilge Ceylan, çekimleri Erzurum'un Karayazı ilçesi civarındaki köylerde gerçekleştirdiklerini söylemişti. Her sahne farklı bir köyde çekildi ve montajda tek bir yer gibi gösterildi.

CEYLAN VE SAMET KARAKTERİ

Nuri Bilge Ceylan, filmdeki Samet karakterinin ruh hali için çekimlerin ücra bir yerde olması gerektiğini belirtmiş ve şunları söylemişti: "Mutluluğun başka yerde olduğu avuntusu çoğumuz için geçerlidir. Hayatımızdan memnun değilsek, nerede olursak olalım, başka bir yerde olabileceğimiz avuntusu bize iyi gelir. Bunun için çok fazla uzakta olmak şart değildir.

ÖDÜL KAZANAN MERVE DİZDAR KİMDİR?

Dizdar, 25 Haziran 1986 tarihinde İzmir'de dünyaya geldi. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Oyunculuk Bölümünden mezun oldu ve Kadir Has Üniversitesinde ileri oyunculuk programında yüksek lisans yaptı. Tiyatro kariyerine Semaver Kumpanya ile başldı ve sonrasında Craft Tiyatro'da devam etti.

İlk sinema deneyimini "Bir Ses Böler Geceyi" filminde elde etti. Kavak Yelleri, Geniş Aile, Bir Yastıkta, Doksanlar ve Çılgın Dersane Üniversitede gibi başlıca dizilerin yanı sıra Masumlar Apartmanı adlı dizideki rolü ile çok sevildi. Ayrıca TRT Çocuk kanalında Arkadaşım Bıdı ve 23 Nisan Şenliğe Doğru adlı çocuk programlarının sunuculuğunu üstlendi. 2018 yılında evlendiği oyuncu Gürhan Altundaşar ile 2021 yılında yollarını ayırdı.

Genç oyuncu 76. Cannes Film Festivali'nde Nuri Bilge Ceylan'ın Kuru Otlar Üstüne filminde canlandırdığı karakterle 'En İyi Kadın Oyuncu' ödülünü aldı.