İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, yaptığı açıklamada partisinin gündeme dair görüşlerini paylaşarak parti lideri Meral Akşener'in 26 Ağustos'ta yapacağı açıklamaların önemli bir gündem maddesi olmasından memnuniyet duyduklarını belirtti. 

MHP lideri Devlet Bahçeli'nin yerel seçimler için İYİ Parti'ye yaptığı çağrının ardından yaşanan tartışmalara da değinen Zorlu, partisinin bu çağrıya kendi politikası, üslubu ve ilkeleri çerçevesinde yanıt verdiğini ifade etti. Ancak İYİ Parti'ye yönelik bazı yetkililerin kullandığı yakışıksız ifadeler ve hakaretler olduğunu belirterek bunun tutarsızlık olduğunu ve kabul etmediklerini söyledi.

Zorlu konuya dair açıklamasında “Kendi politikamız, üslubumuz ve ilkelerimiz çerçevesinde çok net bir yanıt verdik. Orada bir komşuluk kavramı kullanıldı. Ama bunun hemen ardından partinin bazı yetkililerinin bizim İYİ Partimize, kadrolarımızla alakalı kullandıkları yakışıksız ifadeler, hakaretler… Bunda bir tutarsızlık var mı yok mu, bunu kamuoyunun bilgisine ve takdirlerine sunmak isterim. Asla bu iddiaları ve isnatları kabul etmiyoruz” ifadelerini kullandı.

AK PARTİ’Lİ DAĞ’A YANIT

Zorlu, AK Parti’li Hamza Dağ’ın İYİ Parti ile ilgili kullandığı ifadelere de yanıt verdi.

Dağ, bugünkü açıklamasında "İYİ Parti'nin yeri PKK ve FETÖ'nün yanı değildir. İYİ Parti tarafından 26 Ağustos'taki beklentiler yükseltilmeye çıkartılıyor. Bu kongre için de aynı şey söylendi, ama kongrede akıllarda kalan '15 vekili keşke istemeseydik' lafı oldu. Bir siyasi parti artık belirli bir süresi geçmiş, aktörleri belli olmuş ve tamamen de başka bir siyasi partinin arkasında piyon olmuş bir partinin söyleyeceği sözün vatandaşın nezdinde karşılığı olacağı söz konusu değildir" ifadelerini kullanmıştı.

AK Parti'li Hamza Dağ'ın İYİ Parti hakkındaki bu sözlerine de yanıt veren Zorlu, "Sayın Dağ, milliyetçileri ve vatanseverleri iyi tanımıyor" diyerek milliyetçilik, vatanseverlik ile PKK ve FETÖ gibi kavramların asla yan yana getirilemeyeceğini ifade etti. 

Zorlu, açıklamasının devamında AK Parti’li Dağ’a  “Bu iddianın sahibi olan Dağ, PKK ile pazarlığa oturan, FETÖ ile kucaklaşan, Andımız’ı kaldıran, ‘Ne mutlu Türk’üm diyene’ ifadesinden rahatsız olanlarla işbirliği yapan kimlerdi? Kendisi de lütfen bu soruların cevaplarını milletimize vermeye çalışsın." şeklinde seslendi.

Editör: Nigar Topcu