Kürşad Zorlu, bugün İYİ Parti Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Zorlu yaptığı açıklamada stadyumda yaşanan hükümet istifa sloganları hakkında bir açıklama yaparak ''Ne mutlu Türk'üm diyene' diyenler, kaşkollarını, montlarını sahaya atanlar da aynı taraftarlardır'' dedi..

''BÖYLE BİR DEPREM BEKLENMİYORDU' DİYORLAR, DOĞRU DEĞİL'

'Deprem felaketinin ardından 22 gün geride kaldı. Bu süreç içinde karşı karşıya olduğumuz ağır tablo ve vahim hatalar, her geçen gün ortaya çıkmaya devam ediyor. 2019 yılında AFAD tarafından bir deprem tatbikatı gerçekleştirilmişti. Büyüklüğü 7.5, AFAD organizasyonunda ve Kahramanmaraş merkezli bir depremdi. Bir tesadüf değil elbette. O günlerde deprem felaketine karşı her konuda hazırlıklı olduğunu söyleyen hükümet, maalesef bugün birebir neredeyse yaşadığımız deprem felaketi karşısında gerçekten büyük bir başarısızlık örneği ortaya koymuştur. Bunun altını çizme sebebim; zaman zaman hükümet çevrelerinden gelen bazı açıklamalarda 'Böyle bir deprem beklenmiyordu' vurgusunun yapıldığını dikkate alarak yaparak bunu hatırlatmak istiyorum. Bu, doğru değildir. Deprem felaketinin yaklaşmakta olduğunu, sadece o tatbikat değil, 2021 yılının eylül ayında TBMM'nin komisyonunun hazırladığı resmi rapor da açıkça ortaya koymuştur. ve bu raporda neler yapılması gerektiği, hangi tedbirlerin alınması gerektiği de bizzat milli iradenin temsil edildiği makam tarafından altı çizilmiş, kayda geçirilmiştir. Peki ne olmuştur, hazırlık ne yapılmıştır, sonrasında buraya depremle ilgili neler yapılmıştır denildiğinde, yavaş yavaş hükümetten bazı sesler gelmeye başladı. Tırnak içinde 'helalleşme' bağlamında bazı sesler gelmeye başladı.

'DEPREM KOMİSYONU KURULSUN'

Biz, İYİ Parti olarak, TBMM'de bir deprem araştırma komisyonu kurulmasını istiyoruz, çağrısını yapıyoruz. Bakalım 2021'den sonra hangi önlemler alınmış, devletin kurumları neler yapmış; bunu TBMM'de araştıralım.

'HELALLEŞME, DURUMUN VAHAMETİNİ ORTAYA KOYAN BARİZ BİR ÖRNEK'

Daha ilk 72 saatlik dönemde bu eksikliklerin, hataların nelere sebep olduğunu görüyoruz. Adıyaman'da Sayın Cumhurbaşkanı'nın o ilk günlerde yapılamayan şeyler için istediği helalleşme var ya aslında o, durumun vahametini ortaya koyan çok bariz bir örnektir. Bizler bunu söylediğimiz için zaman zaman suçlanıyoruz ama söylemeye devam edeceğiz.

Kemal Kılıçdaroğlu seccadeye bastığı için özür diledi! Kemal Kılıçdaroğlu seccadeye bastığı için özür diledi!

'ALLAH'TAN KORK'

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı'nın arasındaki diyalogları hep birlikte görüyoruz. Bu ilimizdeki tahribatın ortadan kaldırılması için eşleştirilmiş bir belediye başkanı, onun konuşlandırdığı ekipler görmezden geliniyor. Hatta orada olması bile istenmiyor. Belediye Başkanı diyor ki 'Mansur Yavaş gelmiş mi, Büyükşehir gelmiş mi, ben fark edemedim'. ya Allah'tan kork. Böyle bir günde hala siyasi saiklerle hareket eden bir siyasi iktidar, hala muhalefeti siyaset üretmekle suçlayabiliyor. Birleştirici olması gereken insanların ortaya koyduğu ayrıştırıcı tavır, çok hazin bir tablodur.

'HİÇBİR FUTBOL KULÜBÜNÜN VATAN SEVGİSİNİ SORGULAMAK, KİMSENİN HADDİ DEĞİLDİR'

Böyle bir dönemde stadyumlardaki sloganlar vatandaşımızın gündeminde. Bir birey olarak söylüyorum; hiçbir futbol kulübünün, taraftarın vatan, millet sevdasını sorgulamak, kimsenin haddi değildir. Zaman zaman stadyumlarda sloganlar atılıyor. Biz unutmuyoruz; daha önce de 'Vatan canım sana feda' diyenler, 'Ne mutlu Türk'üm diyene' diyenler, kaşkollarını, montlarını sahaya atanlar da aynı taraftarlardır. 'Stadyumlarda siyasallaşma oluyor' diye feveran içindeler.

'AYNI TEPKİYİ ANITKABİR'DE SİYASİ SLOGAN ATANLAR İÇİN DE BEKLERİZ'

Stadlardaki sloganlara tepki gösterenler Anıtkabir'de siyasi parti sloganları atanlara neden sessiz? Aynı tepkiyi, Anıtkabir'de siyaset sloganları atıldığında da bekleriz. Böyle bir hassasiyeti orada da bekleriz sizden. Protesto, eleştiri, insan hakkı. Taraftarlara çağrıda bulunmak istiyorum. Tepkimizi de hep birlikte sandıkta göstereceğiz.'