İYİ Parti içindeki kurucu ve önemli isimlerin istifaları siyasi arenada dikkat çekiyor.

Sağlık politikaları başkan yardımcısı Aylin Anıl Arslan ve Ankara milletvekili Adnan Beker'in istifası, parti içinde tartışmalara neden oldu.

Libya tezkeresi TBMM'den geçti! Libya tezkeresi TBMM'den geçti!

Beker'in istifasının ardından parti milletvekili sayısı 42'ye düşerken, parti yönetimi henüz istifalarla ilgili bir açıklama yapmadı.

Ancak kulisler, gelecek günlerde başka milletvekillerinin de istifa edebileceği ve bazılarının AK Parti'ye geçebileceği yönünde spekülasyonlar içeriyor.

AK Parti'ye geçiş devam edecek

Cumhuriyet gazetesinden Merve Kılıç'ın haberine göre; parti içindeki bazı kaynaklar, milletvekili istifalarının devam edeceğini ve bazı milletvekillerinin AK Parti'ye katılacağını iddia ediyor.

Partinin yerel seçimlere ittifaksız, "hür ve müstakil" bir şekilde girecek olmasının, istifaların ana nedeni olarak gösterildiği belirtiliyor.

Kurmaylar, aslında parti içindeki gerilimin milletvekili adaylığı için yapılan temayül yoklamasının ardından başladığını öne sürüyor.

Bazı kaynaklar, milletvekili aday listelerinin siyasi deneyime ve partiye katkıya değil, mal varlığına göre belirlendiğini iddia ediyor.

Bu duruma itiraz eden parti kurucuları ve GİK üyelerinin ise partiden uzaklaştırıldığı ileri sürülüyor.

O isimler istifa edebilir

Bir parti yetkilisi, "Partiye emek verenler değer görmediği için partiden uzaklaştı, bu durum parti tabanını da olumsuz etkiledi." şeklinde değerlendirme yaptı.

Ayrıca, İYİ Parti içinden Ümit Dikbayır, Uğur Poyraz, Seyithan İzsiz ve Salim Ensarioğlu'nun da yakın bir zamanda istifa edeceği iddia ediliyor.

Bazı kurmaylar ise İYİ Parti lideri Meral Akşener'e yakın olduklarını belirterek, "Partinin çürük elmalardan temizlendiğini ve bu sürecin partinin kurumsallığı açısından faydalı olabileceğini" ifade ediyorlar.