Kritik uyarı! Kuraklık ayçiçek yağı fiyatlarına yansıyabilir

Son zamanlarda fiyat düşüşü yaşayan ayçiçek yağı yüzde 30 oranında gerileme kaydetti. Sektör temsilcileri ise gelen tehlikeyi önceden duyurdu. Kuraklık ile birlikte ayçiçek yağı fiyatları yeniden yükselebileceği tahmin ediliyor.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Ülkemizde yaşanan enflasyon ile birlikte birçok ürün fiyatında büyük bir artış meydana gelmişti. Ülkemizde en çok konuşulan ürünlerden birisi de ayçiçek yağı olmuştu. Ayçiçek yağı için gerekli olan yağlık ayçiçeği ihtiyacının hemen hemen yüzde 50'si Trakya tarafından karşılanıyor.

Ekim dönemi için hazırlıkları başlatan üreticiler kuraklık bakımından endişe duyuyor. Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Şafak Kırbiç tarafından durum açıklaması geldi. İlerleyen günlerde ürün hakkında sıkıntılar yaşanma ihtimalinin görüldüğünü belirtti. En çok yağış olan dönemlerde çok az bir yağışın olmasıyla birlikte neredeyse kasım, aralık, ocak ve şubat aylarında hiç yağmur ve kar yağmadı.

Geçtiğimiz yılda da kurak bir şekilde geçen Trakya bu durum karşısında mağdur oldu. Ülke genelinde yaşanan kuraklık ile birlikte geçtiğimiz yıllardaki kar yağışının yoğun olduğu ülkelerde dahil olmak üzere kuraklık söz konusu. Yağış miktarına bakıldığında ise büyük bir düşüş yaşandığının altı çizildi.

AYÇİÇEK YAĞI FİYATLARI YENİDEN ZAMLANABİLİR

Yaşanan kuraklık ile birlikte gözler yeniden ayçiçek yağına dikildi. Yağlık ayçiçek yağının yağış eksikliği nedeniyle rekolte kaybına yol açılabileceği konusunda uyarılar geldi. Uyarılarda bulunan Kırbiç yağışların ciddiye alınmaması halinde rekolte kaybının kötü yansıyacağı bilgisi paylaşıldı.

Ayçiçek yağında bilindiği üzere Trakya'nın yüzde 65 ile 70 oranında ihtiyacını karşıladığı biliniyor. Bu yıl ile birlikte ürün hakkında pek sıkıntı yaşanmadı. Nedeni ise tahıl koridoru olarak gösterildi. Rusya ile Ukrayna arasında patlak veren savaş ile birlikte o blgedeki ürünlerden ülkemize giriş oldu.

Fakat önümüzdeki dönemlerde ekiliş alanlarında yaşanabilecek azalma ülkemizde üretim alanlarının düşmesi hem yağıştan hem de kuraklıktan dolayı yaşanan sıkıntıların olabileceğine dikkat çekti.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN