Kripto piyasasında kara para aklama: Hesaplar donduruldu

Avrupa Polis Teşkilatı tarafından, kripto para borsası Bitzlato'nun kara para akladığı tespit edildi, pek çok hesap dondurulurken üst düzey yöneticilerinin de olduğu 5 kişi gözaltına alındı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Avrupa Polis Teşkilatı'ndan (Europol) yapılan yazılı açıklamada, Hong Kong'a kayıtlı kripto para borsası Bitzlato'nun yasa dışı fonları Rus para birimi rubleye çevirerek kara para aklanmasını sağladığı bildirildi.

ÜST DÜZEY 5 İSİM GÖZALTINA ALINDI

Açıklamada, ABD ve Fransa polisi tarafından gerçekleştirilen ve Belçika, Güney Kıbrıs, Portekiz, İspanya ve Hollanda güvenlik birimlerinin destek verdiği operasyonda Bitzlato'nun en üst yöneticisinin ABD'de; Üst Yönetici (CEO), finans direktörü ve pazarlama direktörünün İspanya'da; bir yöneticisinin de Güney Kıbrıs'ta olmak üzere toplam 5 kişinin gözaltına alındığı aktarıldı.

100'DEN FAZLA HESAP DONDURULDU

Operasyon kapsamında 18 milyon euro değerinde mal varlığına el koyulduğu vurgulanan açıklamada, toplamda 50 milyon euro değerinde 100'den fazla kripto para hesabının da dondurulduğu kaydedildi.

Açıklamada, Bitzlato'da yapılan toplam 2,1 milyar euro işlemin yüzde 46'sının yasa dışı fonlarla gerçekleştirildiği bilgisine yer verildi.

YASA DIŞI FONLAR YAKLAŞIK 1 MİLYAR EUROYA DENK GELİYOR

Çoğunlukla siber dolandırıcılık, para aklama, fidye yazılım ve çocuk istismarı suçlarından elde edilen yasa dışı fonların yaklaşık 1 milyar euroya denk geldiği ifade edilen açıklamada, Bitzlato'nun, Fransa'da kayıtlı bir firmadan kiraladığı internet sitesinin kapatıldığı kaydedildi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN