Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, geçtiğimiz günlerde kredi kartı kullanımına getirilecek önlemler hakkında işaretler verdi.

Fatih Altaylı, Atatürk'e yapılan saygısızlık sonrası imam hatipler hakkında konuştu Fatih Altaylı, Atatürk'e yapılan saygısızlık sonrası imam hatipler hakkında konuştu

Perşembe günü açıklanacak olan Merkez Bankası'nın politika faiz oranlarına bağlı olarak, kredi kartı faiz oranlarının değişmesi bekleniyor.

Medyaradar'ın bildirdiğine göre, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in önlemler getirme sinyali verdiği kredi kartları, taksitlerle ilgili bir değişiklik yapılması gereken en önemli konulardan biri olarak ön plana çıkıyor.

Toplam 924.7 milyar TL'lik bireysel kredi kartı borcunun 422 milyar TL'si taksitli kredi kartı borcu olup, kurumsal kredi kartları bakiyesi ise 346.3 milyar TL'dir ve bunun 150.4 milyar TL'si taksitli kredi kartı borcu olarak dikkat çekmekte. Toplam taksitli kredi kartı borcu, 572.5 milyar TL ile yarım trilyonun üzerinde.

POLİTİKA FAİZ ARTIŞI, KART FAİZLERİNİ ETKİLİYOR

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından yeni ekonomi yönetimi ve Merkez Bankası Haziran toplantısından bu yana politika faizinde artış gerçekleştirmekte.

Politika faizi oranlarındaki bu değişiklik, bankaların kredi kartı işlemlerinde uygulayabilecekleri en yüksek faiz oranının hesaplanmasında kullanılan referans faiz oranının artmasına yol açtı.

Referans faiz oranı, politika faizi artışından önce yüzde 0,81 seviyesindeyken ve kredi kartı işlemlerinde en yüksek faiz oranı yüzde 1,36 idi. Ancak Eylül ayı itibarıyla referans faiz oranı yüzde 2,26'ya yükselmiş ve kredi kartı işlemlerindeki en yüksek faiz oranı yüzde 2,81'e çıktı.

Bu hafta Perşembe günü gerçekleştirilecek olan Para Politikası Kurulu toplantısında da beklenti, faizin 500 baz puan artırılması yönündedir. Bu artış da kredi kartı faiz oranlarının yükselmesine yol açacak.

BİREYSEL TAKSİTLİ KREDİ KARTLARI YÜZDE 45,6 ORANINDA

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) haftalık verileri, kredi kartlarında uygulanan faiz ve gecikme faiz oranlarının artmasına rağmen, özellikle bireysel kullanımda artışın sürdüğünü göstermektedir. Haziran başında toplam bireysel kredi kartı bakiyesi 721.4 milyar TL iken, Eylül ayı itibarıyla 924.7 milyar TL'ye çıktı.

Taksitsiz bireysel kredi kartı harcamaları Haziran başında 344.8 milyar TL iken, Eylül ayında 502.7 milyar TL'ye yükselmiştir. Taksitli kredi kartı harcamaları da Haziran başında 368.6 milyar TL iken, Eylül haftası itibarıyla 422 milyar TL'ye çıktı.

Kredi kartı harcamaları artarken, bu harcamalar içinde taksitli kredi kartı harcamalarının oranı Nisan sonundan bu yana azaldı.

Nisan ortasında, bireysel taksitli kredi kartı harcamaları toplam bireysel kredi kartı harcamalarının yüzde 53,4'ünü oluşturuyordu. Ancak 8 Eylül itibarıyla bu oran yüzde 45,6'ya gerilemiştir. Bireysel taksitli kredi kartı harcamalarının toplam bireysel kredi kartı harcamalarındaki oranı, 8 puanlık bir düşüş yaşadı.