Başta İstanbul olmak üzere özellikle büyük kentlerde büyük kiracıların gözü temmuz ayına çevrildi. Bu ay içinde kira sınırının uzatılmasına ya da yeni bir oran belirlenmesine yönelik bir açıklama gelmez ise konut kiraları önceki yıllarda olduğu gibi TÜFE ortalamasına göre zamlanacak.

Kirada zam sınırı olan yüzde 25'in sürmeyeceğini  Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek geçtiğimiz günlerde açıklamıştı. Bu durumda yüzde 25 sınırı temmuz ayında yürürlükten kalkacak.Kiralar bundan böyle TÜFE'ye göre belirlenecek.

Emlak uzmanları ise kira sınırının kaldırılacağı 2 Temmuz ile birlikte konut kiralarına TÜFE'ye göre yüzde 65 zam geleceğini ve ev sahipleri ile kiracılar arasında çıkan anlaşmazlıklar nedeni ile davaların çığ gibi artacağını öngörüyor.

Dolandırıcılıktan gözaltına alınmıştı! Yusuf Atala tutuklandı Dolandırıcılıktan gözaltına alınmıştı! Yusuf Atala tutuklandı

Ekonomi yönetimi enflasyonun düşmesi hedefiyle kirada yüzde 25 sınırına gerek kalmadığını düşünüyor ancak, emekli maaşları ve asgari ücret düşünüldüğünde kirada yaşanan kriz sürecek gibi görünüyor.

Haber Global'den Sibel Gülersöyler'in haberine göre; Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in kirada yüzde 25 sınırına yönelik açıklamalarının ardından gözler ev sahibi ve kiracılara çevrildi. Uygulamaya dair yeni bir karar alınmazsa zam sınırlaması 1 Temmuz'da sona erecek. Bu tarihten sonra kiralar yıllık enflasyon ortalamasına (TÜFE) göre belirlenecek.

Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği Başkan Vekili Mustafa Hakan Özelmacıklı, "Kiralık daire sayısı az. Tayin durumları, yatırımcının kiraya vermek için daire almaması, ek emlak vergileri derken özellikle Eylül'e doğru konutta tansiyon yükselir" ifadelerini kullandı.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Dr. Ahmet Büyükduman ise kira sınırı kalktıktan sonra TÜFE rakamlarına göre kiralara en az yüzde 65 zam geleceğine dikkat çekerek, "Bu orana rağmen piyasa ortalamasında kalacak kiracılar mevcut, ev sahipleri de uyarlama davası açabilirler. Bu sınıra zaten uyan kişiler de çok az sayıda" dedi.

Kira uyarlama davalarının artabileceği uyarısında bulunan Büyükduman, kiracıların TÜFE düzeni gelmeden gelirinin yüzde kaçının kiraya gittiğini düşünmelerini ve orta bir yol bulmaları tavsiyesinde bulundu.

Editör: Gülşah Yıldız