CHP'de MYK toplantısı sona erdi: Tuncay Özkan hakkında kritik karar! CHP'de MYK toplantısı sona erdi: Tuncay Özkan hakkında kritik karar!

KONDA’nın 20-21 Mayıs 2023 tarihlerinde yaptığı anketin sonuçları belli oldu. İkinci tur seçim anketinin sonucuna göre kararsızlar dağıtıldıktan sonra Tayyip Erdoğan yüzde 52.7 oy oranı alarak ipi göğüslüyor. Kemal Kılıçdaroğlu ise yüzde 47.3 ile yarışı kaybediyor.

Araştırma, 20-21 Mayıs 2023 tarihlerinde yapıldı. Bu tarihte henüz Ata İttifakı'nın adayı Sinan Oğan, Tayyip Erdoğan'a desteğini; Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, Kılıçdaroğlu'na desteğini açıklamamıştı.

Araştırma kapsamında, 34 ilin merkez dâhil 108 ilçesine bağlı 154 mahalle ve köyünde 3607 kişiyle hanelerinde yüz yüze görüşüldü. Araştırmanın bulgularının hata payı, yüzde 95 güven aralığında +/- 1,63, yüzde 99 güven aralığında yüzde +/- 2,15 olarak belirtildi.  Yapılan açıklamada; oranların iki haftalık seçim sürecinin yarısında yapılmış bir ölçüme ait olduğunu hatırlatıldı.

Araştırma sonucuna dair yapılan açıklamada bulguları değiştirebilecek ve 28 Mayıs sonuçlarını etkileyebilecek üç dinamik olarak da şu not düşüldü: 

1- 20-21 Mayıs tarihinden seçime kadar bir haftada yaşanacak olayların siyasi tercihlere etkisi.

2- Cumhurbaşkanlığı seçimi 1. tur oylamasının ardından Ata İttifakı’nın dağılması üzerine, ittifakı oluşturan parti liderleri ve ittifak adayının seçimin 2. tur oylamasında farklı adayları destekleme kararı almaları üzerine yaşanabilecek stratejik oy kaymaları.

3- Bu hükümet sistemi modelinde ilk defa deneyimleyeceğimiz, 2. tura giden seçimde katılım oranı olacaktır.