Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yabancı para mevduatların Türk Lirası'na dönüşüm hedefi uygulamasına ve TL payına göre ilave veya indirimli menkul kıymet tesis uygulamasına son verdiğini Resmi Gazete'de yayımlanan bir kararla duyurdu. Bu kararın ardından Kur Korumalı Mevduatlardan büyük bir çıkış yaşandı.

Özgür Demirtaş, Merkez Bankası'nın faiz kararını değerlendirdi Özgür Demirtaş, Merkez Bankası'nın faiz kararını değerlendirdi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, bu kararın etkisiyle kur korumalı mevduatların toplam büyüklüğü geçen hafta 39,3 milyar TL azaldı. Toplam büyüklük hala 3,37 trilyon TL seviyesinde bulunuyor ve dolar cinsinden hacmi 124,3 milyar dolar olarak kaydedildi.

TCMB'nin aldığı bu kararın ardından, yatırımcılar ve mevduat sahipleri kur korumalı mevduatlardan çıkarak farklı finansal enstrümanlara yönelmeye başladılar. Bu durum, piyasalarda döviz likiditesinde azalma ve Türk Lirası'nın değerlenmesine yol açabilir. Finansal piyasalardaki gelişmeler yakından izlenmeye devam ediyor.