Kızılay Maden Suyu'ndaki skandalı Birgün Gazetesi ortaya çıkardı. Migros'un Kızılay Maden Suyu'nda yoğun miktarda arsenik tespit ettiği ve bu maddenin kanser gibi sağlık sorunlarına yol açtığı ortaya çıktı.. Kızılay'ın fabrikasında maden suyunun depolandığı havuzlar görüntülendi. Maden Suyu havuzlarının hijyenden uzak olması tartışma yarattı.

Kızılay, Afyon'daki fabrikasında ürettiği maden suyunu 2019'da Migros Market'e sattı. Migros, Kızılay'dan aldığı maden sularını 28 Mayıs 2019'da bir özel laboratuvarda analiz ettirdi. Analiz sonuçları ise skandalı ortaya çıkardı. Maden suyundaki arsenik oranının sınır değerinin iki katı olduğu belirtildi.Belgelerde maden suyu için arsenik sınır değerinin en fazla 10 mikrogram\litre olması gerektiği ancak Kızılay'ın maden suyunda 20 mikrogram\litre arsenik tespit edildiği belirtildi. Laboratuvar, maden suyunun halk sağlığı için uygun olmadığını belirttiği analiz sonuçlarını Migros'a gönderdi.

76 BİN ŞİŞE İADE EDİLDİ

Migros 76 bin şişe maden suyunun Kızılay'a iade etti. Migros, Kızılay'dan Muğla deposunda bulunan 2 TIR maden suyunu iade alması istendi. Migros'un kurum içi yazışmalarında 'Depoda alan sıkıntısı yaşandığı, Kızılay'ın 'bloke edilen' maden sularını teslim alması' gerektiği' ifade edildi. Migros'un ülke genelindeki diğer depolarından ne kadar maden suyunu iade ettiği ise bilinmiyor.Kızılay'ın arsenik tespit edilen maden sularını başka hangi marketlere sattığı da yanıt bekleyen bir başka soru. Kızılay'ın iade aldığı maden sularını da imha etmeyip yeniden satışını yaptığı ileri sürülüyor.