Kızılay'dan kan bağışlarının hastanelere satıldığı iddiaları hakkında açıklama!

Kızılay AHBAP'a çadır satması olayının ardından tartışmalar devam ediyor. Kızılay kanda mı satıyor? sorusu tartışma konusu olurken Devlet hastanelerinin ihaleye çıkarak Kızılay'dan kan satın aldığı iddia edilmişti, Konuyla ilgili beklenen açıklama Kızılay'dan geldi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kızılay'ın çadır ve gıda maddelerini satmasının ortaya çıkmasının ardından başlayan tartışmalar devam ediyor. Kızılay'ın kan satışı yaptığı iddiaları tartışılırken Cumhuriyet Gazetesi ''Devlet hastaneleri ihtiyaç duydukları kanlar için 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu kapsamında ihale açarak Türkiye Kızılay Derneği’nden kan alıyor.'' haberi yapmıştı. Konuyla ilgili beklenen açıklama Kızılay'dan geldi.

Kızılay yaptığı açıklamada "Kızılay tüm bu iftiraların hesabını yargı önünde soracaktır" dedi.

Kızılayın, 4 bine yakın personel ve 830'dan fazla araç ile 300'den fazla noktada aldığı kanları laboratuvarlarda test ettiği, testi geçen kanları özel torbalarına koyarak talep eden hastanelere soğuk zincirle ulaştırdığı anlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Hastaneler, talep ettikleri her kan veya kan bileşeni için SUT'ta belirlenen tedarik süreci maliyeti (çalışanlar, laboratuvar, kan torbaları, soğuk zincir) ay sonunda Kızılaya ödemekte, ardından ise bu ödemeye kendi giderlerini de ekleyerek SGK'ye fatura etmektedir. Dolayısıyla tüm sürecin maliyetini devletimiz karşılamaktadır. Haberlerde sözü edilen faturalandırma yöntemleri tamamen hastanelerin tüzel kişiliklerinin özelliklerinden ve hizmet alım esaslarının ayrıntılarından oluşmaktadır.

Tüm kamuoyu ve özellikle medya mensuplarının bunu bilmesine rağmen, Kızılayın topladığı kan bağışlarını hastanelere sattığı gibi bir yaklaşım sadece ve sadece iftiradan ve kötülükten ibarettir. Bu yöndeki haberlerin gönüllü kan bağışlarını düşürebileceğini bile bile atılan bu iftirayı Kızılay karşılıksız bırakmayacaktır. Bazı hastanelerin belirlenen SUT fiyatlarının üzerinde faturalar kestiği ve yine özel hastanelerin 'Bunu Kızılaya aktarıyoruz' diyerek hastalardan farklı ücretler aldığı duyumunu aldığımız her durumda Sağlık Bakanlığına suç duyurusunda bulunulmaktadır."

Kızılayın zaman zaman vatandaşlara, böyle bir durumla karşılaştıklarında şikayette bulunmalarını hatırlatan duyurular yaptığı belirtilen açıklamada, "Gerçeklik bu olduğu halde, bunun tersini düşündürecek yayınlar çok açıkça ifade etmek gerekirse ahlaksızcadır. Sadece basın ahlak ilkelerine aykırı değil, evrensel ahlak ilkelerine de aykırıdır. Kızılay tüm bu iftiraların hesabını yargı önünde soracaktır" ifadelerine yer verildi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN