Kızılay Ahbap'a çadır sattı iddiasına Haluk Levent'ten açıklama!

Kahramanmaraş'ta meydana gelen asrın felaketi olarak nitelendirilen depremlerden sonrası çadır tartışmalarına bir yenisi daha eklendi. Cumhuriyet Gazetesi yazarı Murat Ağırel'in gündemi sarsan iddiasına göre Kızılay, depremin üçüncü gününde AHBAP'a 46 milyon TL'lik çadır sattı. Konuyla ilgili Haluk Levent'ten açıklama geldi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Cumhurtiyet Gazetesi yazarı Murat Ağırel, bugünkü yazısı gündeme bomba gibi düştü. Ağırel on binlerce yurttaşın ölümüne neden olan depremin ardından Kızılay'ın, elindeki çatır stoklarını Haluk Levent'in kurucusu olduğu AHBAP'a sattığını öne sürmüştü. Ağırel yazısında "Millet çadır diye inlerken Türkiye’nin en büyük yardım kuruluşu Kızılay, ihtiyaç sahiplerine ücretsiz çadır dağıtmak yerine depremin üçüncü günü AHBAP’a 46 milyon TL ye çadır satmış!" dedi.. Haluk Levent 'Biz o akşam herkes can derdinde soğuktan donarken “bu çadırları satın almalı mıyız ya da almamalı mıyız?” lüksüne sahip değildik olamazdık da. Ve satın alıp bölgeye gönderdik. Yaptığımız her işlem kanuni ve doğru' dedi..

Haluk Levent ayrıca bir resim paylaşarak ''Sonra öğrendik. Kızılay Çadır ve Tekstil A.Ş. Kızılay'ın alt iştiraki olan tüzel kişilikmiş. Kızılay da bu şirketten çadırları faturalı satın alıyorlarmış Ahbap da aynı yöntemle toplanan bağışlarla bu şirketten satın alma gerçekleştirmiştir. Zaten sitelerinde açıklama bulunuyor.'' açıklaması yaptı.

HALUK LEVENT'TEN İDDİALAR HAKKINDA AÇIKLAMA

6 Şubat 2023 günü ülkemizde yaşanan Kahramanmaraş merkezli ve toplam on ili etkileyen deprem nedeniyle depremden zarar gören vatandaşlarımızın çadır ihtiyacını karşılayabilmek için tüm ülke seferber olmuş, Derneğimiz de tüm ülke çapında çadır üreten firmalar ile temasa geçmiştir.

Ancak; depremin 10 ili etkilemesi ve yıkımın olağanüstü düzeyde olması nedeniyle ülkemizdeki tüm çadır üreticilerinin mevcut stokları vatandaşlarımızın mağduriyetlerini karşılayamamıştır.O tarihte iletişime geçtiğimiz firmalarda hemen o sabah deprem bölgesine gönderebileceğimiz çadırlar yoktu. En erken 1 hafta içinde yetiştireceklerdi.Arkadaşlarımız, Kızılay’ın iştirakinde olan Kızılay Çadır ve Tekstil A.Ş ile görüşme gerçekleştirdiler. Ellerinde 2050 adet olduğunu öğrendiğimiz çadırların sözleşmesini hemen yaptık ve ertesi sabah 2050 tane çadırı deprem bölgesine gönderdik.Çadırlar 2 bölgeden gelecekti. Erzincan’dan 1232 adet (8 tır) çadır öncelikle en yakın şehirler olan Adıyaman ve Kahramanmaraş’a; Ankara'dan da 918 adet (8 tır) çadır Hatay’a gönderilmek üzere 10 Şubat'ta yüklendi ve aynı gece dağıtıldı.

AFAD ile temasa geçildi ve çadırların dağıtımını yapma konusunda bilgi verildi. Ayrıca 5-6 gün sonrasına teslim edilecek çadırlarla ilgili görüştüğümüz diğer firmalara da çadır siparişi verildi ve satın alındı.Tüm detaylar ve raporlamalar periyodik olarak yayınlayacağımız denetim raporlarında kamuoyu ile paylaşılacaktır.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN