Kilo kaybı için Wegovy veya Ozempic gibi gişe rekorları kıran ilaçlar alan hastalar, ameliyat veya anestezi için boş mide gerektiren diğer prosedürlere ihtiyaç duymaları halinde yaşamı tehdit eden komplikasyonlarla karşılaşabilir. Bu yazın ilacı bir haftaya kadar kesmeye yönelik rehberliği de yeterince ileri gitmeyebilir.

ABD ve Kanada'daki bazı anestezistler, mideleri hala dolu olduğu için altıdan altıya kadar yemek yemeyi bırakmak için standart talimatları uyguladıktan sonra bile sakinleştirici verildiğinde ciğerlerine yiyecek ve sıvı soluyan, kilo verme ilaçları kullanan artan sayıda hasta gördüklerini söylüyorlar.

Boston'daki Massachusetts Genel Hastanesi'nde anestezi uzmanı olan Dr. Ion Hobai, ilaçlar sindirimi o kadar yavaşlatabilir ki, hastaları pulmoner aspirasyon adı verilen ve tehlikeli akciğer hasarına, enfeksiyonlara ve hatta ölüme neden olabilen sorun için yüksek risk altına sokar. Bu, bu ilacı alan herkesin bilmesi gereken ciddi bir potansiyel komplikasyondur" dedi.

Bir sağlık teknolojisi şirketi olan Komodo Health'e göre, Wegovy ve Ozempic'i içeren ilaç sınıfı için ABD'de Ocak ve Mayıs ayları arasında diyabeti olmayan kişiler için yaklaşık 6 milyon reçete yazıldı. İlaçlar, öncelikle bağırsakta bulunan ve insanlar yemek yedikten sonra devreye giren hormonların hareketlerini taklit ederek kilo kaybına neden olur. Ayrıca midenin boşalma hızını yavaşlatarak, iştahı ve tokluk hissini kontrol eden bağırsak ve beyin arasındaki sinyalleri hedefler.

Haziran ayında, Amerikan Anestezistler Derneği, hastalara ameliyat günü günlük kilo verme ilaçlarını atlamalarını ve herhangi bir sedasyon prosedüründen önce bir hafta boyunca haftalık enjeksiyonları ertelemelerini tavsiye eden bir kılavuz yayınladı. Grubun başkanı Dr. Michael Champeau, eylemin ülkenin dört bir yanından gelen - aspirasyon da dahil olmak üzere - sorunlara ilişkin anekdot raporlarına dayandığını söyledi.

Obezite önleyici ilaçları alan kaç hastanın bu sorundan etkilenebileceği net değil. Ancak sonuçları çok vahim olabileceği için Hobai ve bir grup meslektaşı seslerini yükseltmeye karar verdiler. Canadian Journal of Anesthesia'da yazanlar, ilacın daha da uzun süre, sedasyondan yaklaşık üç hafta önce durdurulması çağrısında bulundular.

Dr. Philip Jones, Wegovy'deki aktif ilaç olan semaglutidin vücutta ne kadar süre kaldığını açıkladığını söyledi.

Jones, "Üç hafta sonra yüzde 90'ı gittiğinde, umarım her şey normale döner" dedi.

Champeau ve Jones, anesteziyi güvenli hale getirmek için semaglutidin ne kadar süreyle tutulması gerektiğini kesin olarak söylemek için yeterli kanıt olmadığını kabul ettiler. Champeau, birçok hastanın ilacı prosedürlerden üç hafta önce durdurmak için sağlayıcıları yeterince önceden görmeyeceğini belirtti.

Aspirasyon, sedasyon gerektiren her 2.000 ila 3.000 ameliyattan birinde meydana gelir ve ameliyat sırasında aspirasyon yapan hastaların neredeyse yarısında buna bağlı bir akciğer hasarı gelişir. Ancak vaka raporları, son zamanlarda semaglutide alan hastaların, prosedürlerinden 20 saat öncesine kadar gıdayı kestiklerinde bile sorun yaşadıklarını gösteriyor.

Champeau, "İki kat daha uzun süre oruç tutarsan düzeleceğini söyleyen hiçbir şey yok" dedi.

Potansiyel olarak ciddi sorunları ayrıntılandıran birkaç rapor arasında, Hobai'nin Boston'daki 42 yaşındaki bir hastası vardı. Yakın zamanda Wegovy almaya başladı, entübe edilmek zorunda kaldı ve solunum yetmezliği yaşadı, bu da onu yoğun bakıma aldı. 18 saat aç kalmasına rağmen midesinde kalan besinleri aspire etti.

Kuzey Karolina, Chapel Hill'de, düşük dozda Ozempic kullanan 31 yaşındaki bir kadın, geçen sonbaharda bariatrik cerrahiden önce rutin bir endoskopiden önce 10 saat aç kalmıştı. Raporda, midesinde katı gıda kaldığı ve aspirasyon riskinin yüksek olduğu için prosedürün durdurulması gerekti.

Chapel Hill Tıp Fakültesi'ndeki North Carolina Üniversitesi'nde anestezi uzmanı olan Dr. Elisa Lund, o zamandan beri, kilo verme ilaçlarının kullanımının artmasıyla birlikte doktorların düzinelerce benzer vaka gördüklerini söyledi. Katlanarak arttı dedi.

Hobai, semaglutide alan yaklaşık 200 hastanın retrospektif bir çalışmasını tamamlıyor. Bu yılın sonlarında yayınlanacak olsa da, şu ana kadarki çalışma Brezilya'dan küçük bir çalışmayı doğruluyor gibi görünüyor, dedi. Bu çalışmada, semaglutid alan hastaların yaklaşık dörtte birinin, ilacı 10 gün süreyle durdurduktan sonra bile, sedasyon gerektiren prosedürler sırasında midelerinde yiyecek kalıntısı vardı.

American Society of Anesthesiologists şüphesi olan doktorlara ilacı kesmemiş hastaları sanki tokmuş gibi tedavi etmelerini tavsiye ediyor, bu da farklı sedasyon protokolleri kullanmak veya mümkünse prosedürleri geciktirmek anlamına gelebilir. Jones, doktorlar ve hastalar için kılavuzların güncellenmesi için araştırmaya acilen ihtiyaç duyulduğunu ekledi.

Türkiye'de de görülen Eris varyantı tehlikeli mi? Türkiye'de de görülen Eris varyantı tehlikeli mi?

Ozempic, Wegovy ve benzeri ilaçları üreten Novo Nordisk, firmanın klinik araştırmasının ve pazarlama sonrası güvenlik verilerinin, ilaçların aspirasyona yol açtığını göstermediğini söyledi. Ancak ilaç üreticisi, ilaçların midenin geç boşalmasına neden olduğunun bilindiğini ve etiketlerin olası gastrointestinal yan etkiler konusunda uyarıda bulunduğunu kaydetti.

İlaçları üç hafta boyunca bırakmak da sorunlara neden olabilir. Hobai, diyabetli hastaların kan şekerlerini kontrol etmek için başka bir yola ihtiyaç duyacağını ve kilo vermek isteyenlerin bir miktar geri kazanabileceğini söyledi.

Hobai, Wegovy ve benzeri ilaçları kullanan kişilerin sedasyondan önce doktorlarına söylemelerini ve riskleri ve faydaları tartışmalarını önermektedir.

Eğer bu ilacı kullanıyorsanız ve ameliyat olmanız gerekiyorsa ekstra bazı önlemler almanız gerekecek” dedi.