Eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'nin Genel Başkanlık seçimlerinde kaybetmiş koltuğunu Özgür Özel'e devretmişti. Kendisine Ankara'da yeni bir ofis açan Kılıçdaroğlu, Serbestiyet Gazetesi'nden Hilal Köylü'ye konuştu. Siyaseti bırakmadığını belirten Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

ERDOĞAN HAKKINDA KONUŞMAK BİLE AĞIRIMA GİDİYOR

“Ülkeyi 22 yıldır yöneten siyasal iktidar; askerleri, deprem olduğunda sahaya anında yollamadı. Depremin ilk üç-dört saatinde seyyar hastaneler, mutfaklar kurulabilirdi, yapılmadı. İnsanların soğuktan ölmesine göz yumuldu. Neden? Türkiye’de sorumluluk taşıyan bir hükümet yok.

Erdoğan; depremi de, sorumluluğunu da görmezden geliyor. Beşli çeteye hizmet eden Erdoğan, ülkeyi dilediği gibi yönetiyor. Şimdi de çıkıp; merkezi hükümetle yerel yönetimin bir olmadığı kentlere hizmetin gitmeyeceğini söylüyor. Halka –Bana oy verirseniz, size hizmet ederim. Oy vermezseniz, gözümün önünde ölseniz de, seyrederim- mesajı veriyor. Vatandaşın hayatı Erdoğan’ın umurunda değil. Erdoğan, şaşırtmıyor. Vatandaşını ve ülkesini işte bu derece sevmiyor. Bir zamanlar hakaret ettiğinin (Mısır Cumhurbaşkanı Sisi) ayağına gidip, üç-beş kuruş koparma planı yapıyor. Aslında Erdoğan hakkında konuşmak bile benim ağırıma gidiyor. ”

Hilal Köylü'nün “Çarşıya, pazara, sinemaya, tiyatroya gitmiyor musunuz? Torunlarla vakit geçirmiyor musunuz? Ofiste neler yapıyorsunuz? Hem siz CHP genel başkanlığını bırakmadınız mı? CHP genel başkanlığına dönmek gibi bir planınız mı var?” sorularına eski CHP lideri şöyle yanıt verdi:

Kurum, 'Bana oy verirseniz Gazzeli çocuklar sevinecek' demişti: Karamollaoğlu'ndan tepki Kurum, 'Bana oy verirseniz Gazzeli çocuklar sevinecek' demişti: Karamollaoğlu'ndan tepki

SİYASETİ BIRAKMADIM

“Siyaseti bırakmadım. Her gün vatandaşlarla, ziyarete gelenlerle görüşüyorum. Belli konularda daha derinlikli düşünmeye zamanım var. 15-20 günde bir felsefeciler ve sosyologların da aralarında olduğu bir akademisyen grubuyla Türkiye’nin ve dünyanın sorunlarını konuşuyoruz, değerlendiriyoruz. Gazetelere makaleler yazıyorum, analizler yapıyorum. Çocuklarla, torunlarla zaten hep beraberiz. Selvi Hanım’la da tiyatroya gittik bir-iki kez.”

31 Mart'ta yapılacak yerel seçimlere geri sayım başladı. Kılıçdaroğlu önümüzdeki seçim için şu ifadeleri kullandı:

ÜLKEDE HUKUK YOK

“Sade vatandaşla devlet arasındaki bağ hırpalandı. Tek kişiye bağlandı her şey. Sadece seçim güvenliği konusunda değil hiçbir alanda güvenli ortam yok. Bir ülkede bir yargıç, nasıl karar vereceğini saraydan gelecek bir telkine göre ayarlıyorsa o ülkede güvenli ortamdan söz edemeyiz. Ülkede hukuk yok. Ama bütün bunlara rağmen asla umutsuz olmayacağız. Türkiye’nin ülkedeki hukuksuzluğa son verecek büyük birikimi, potansiyeli var. Halkı bu konuda ikna etmek gerekiyor. Burada görev de siyasetçiye düşüyor. Bu konuda da samimi olunması gerekiyor.”

Editör: Amine Ebrar