Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2023 yılı asgari ücret ara zammını belirlemek için toplandı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun toplantısının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan asgari ücretin yeni rakamını açıkladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, "2023 yılının ikinci yarısında geçerli olacak brüt asgari ücret tutarı 13 bin 414 lira, net asgari ücret tutarı 11 bin 402 lira olarak belirlenmiştir." dedi

Vedat Işıkhan şunları söyledi:

520 ne demek, 520 ne anlama gelir? Numerolojiye göre 520 sayısının enerjisinin anlamı 520 ne demek, 520 ne anlama gelir? Numerolojiye göre 520 sayısının enerjisinin anlamı

2023 yılının ikinci yarısında geçerli olacak brüt asgari ücret tutarı 13 bin 414 lira, net asgari ücret tutarı 11 bin 402 lira olarak belirlenmiştir. Yaptığımız bu artışla yüzde 34 gibi enflasyon oranının hayli üzerinde refah payını içeren bir oranla ara zammı gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Geçtiğimiz yılın ikinci yarısına göre de asgari ücreti yüzde 107 oranında arttırmış bulunuyoruz. Asgari ücreti 2002 yılına göre nominal olarak 61 kat arttırdık. Reel olarak da yaklaşık yüzde 312 artış sağladık. Böylece çalışan kesimi enflasyona ezdirmediğimiz gibi refah artışından ciddi bir pay vermiş bulunuyoruz. Ayrıca şunu da açıklamak istiyorum, geçtiğimiz altı ayda 400 TL olarak uyguladığımız asgari ücret desteğini önümüzdeki altı ayda 500 lira olarak uygulamaya devam edeceğiz.”

Asgari ücret zammının ardından kalem kalem yeni maaşlar: 

ASGARİ ÜCRETİN ARDINDAN YENİ MAAŞLAR BELLİ OLDU

 • İşsizlik Maaşı (En düşük): 5.365 TL
 •  İşsizlik Maaşı (En yüksek): 10.731 TL
 • Kıdem Tazminatı: 13.414 TL
 • 65 Yaş Aylığı: 3.490 TL
 • Engelli Aylığı (Yüzde 40-69 oranında): 2.329 TL
 • Engelli Aylığı (Yüzde 70 ve üzeri): 3.497 TL
 • GSS Primi: 402.44 TL
 • Askerlik ve Doğum Borçlanması (Günlük En Düşük Prim): 143 TL
 • Askerlik ve Doğum Borçlanması (Günlük En Yüksek Prim): 930,09 TL
 • Rapor Ücretleri (Ayakta Tedavi): 299,57 TL
 • Rapor Ücretleri (Yatarak Tedavi): 224.75 TL
 • Stajyer Maaşı: 3.420 TL

KIDEM TAZMİNATI ALMA ŞARTLARI

 • Çalışanın işveren tarafından işten çıkarılmış olması gerekiyor.
 • Çalışanın kendi isteği ile ayrıldığı durumlarda kıdem tazminatı alınamıyor.
 • Çalışanın kıdem tazminatı alabilmesi için işyerinde 1 yıllık çalışma süresini doldurmuş olması gerekiyor.
 • Erkeklerde askerlik nedeniyle, kadınlarda evlilik nedeniyle işten ayrılma halinde kıdem tazminatı alınabiliyor.
 • Çalışan, emekli olduğunda kıdem tazminatını alabiliyor.

KIDEM TAZMİNATI NASIL HESAPLANIR?

Kıdem tazminatı, işçinin çalışmış olduğu bir şirkette her bir yıla karşılık olarak işçiye çalıştığı yıl kadar toplu olarak ödenen tazminattır. Kıdem tazminatı tavanının yükselmesiyle birlikte, çalışanların alacağı tazminatlar da artacak. 2022'nin 2. döneminde SGK brütü 15 bin 371 liranın üzerinde olan tüm çalışanlar tavan rakamdan faydalanabilirken; 10 yıl çalışmış bir kişi işten çıkarılırsa, alacağı kıdem tazminatı 153 bin 714 lira idi.

Herhangi bir iş sözleşmesinin kıdem tazminatını gerektiren bir nedenle feshi durumunda, çalışılan her tam yıl için 30 günlük brüt ücret tutarında kıdem tazminatı ödenmektedir. Bir yıldan artan süreler de oranlanarak hesaplamaya dahil edilmektedir. Kıdem tazminatı hesaplamaları sırasında işçiye ödenen ücretin yanı sıra, kendisine düzenli olarak sağlanan tüm para ve para ile ölçülebilen menfaatler (yol parası, yemek parası, düzenli olmak koşuluyla ikramiye ödemeleri vb.) de dikkate alınmaktadır. Her tam çalışma yılı için ödenen kıdem tazminatı tutarı, fesih tarihinde geçerli olan kıdem tazminatı tavanı ile sınırlandırılmıştır.

KİMLER KIDEM TAZMİNATI ALABİLİR?

Bir çalışanın kıdem tazminatı alabilmesi için kendi isteği dışında işten ayrılması gerekiyor. Ayrıca aynı işyerinde en az 1 yıl çalışmış olma şartı da bulunuyor. İstifa halinde ise kıdem tazminatı hak edilmiyor. Ancak bunun istisnaları da var. belli şartlarda çalışanlar istifa ettiklerinde de kıdem tazminatı alabiliyorlar. Erkek işçi askerlik, kadın işçi evliliği nedeniyle (askerlik ve evliliği takip eden bir yıl içinde) işten ayrılırsa kıdem tazminatını alabilir.

Emekli olmak için işten çıkanlar da kendi istekleriyle ayrılsalar bile kıdem tazminatı alabiliyor. Bunların dışında İş Kanunu'na göre haklı fesihle işten ayrılana da kıdem tazminatı ödenir. SGK'dan yazı alarak istifa halinde kıdem tazminatı alma yolları da bulunuyor.