İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun öncülüğünde yapılan bir toplantının görüntüleri geçtiğimiz hafta sosyal medyaya düştü ve çok konuşuldu. Ekrem İmamoğlu ve diğer katılımcılar toplantıyı savunurken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu etik değil dedi.. Toplantının ardından Kemal Kılıçdaroğlu’nun ne yapacağı merak konusu olurken beklenen açıklama Gazeteci İsmail Saymaz'dan geldi. Saymaz, Kılıçdaroğlu’nun toplantıya katılan Gökhan Günaydın’ın MYK’ya katılmasına izin vermeyeceğini yazdı.

Günaydın’ın bu kararı tanımayabileceği ve toplantıya katılmak isteyebileceğini aktarırken, bu durumda toplantıda hiçbir şeyin konuşulmayacağı, toplantının açılıp kapatılacağını yazdı. Kılıçdaroğlu’nun bu yönde bir kararı sadece Gökhan Günaydın’a ilişkin almasının nedeninin, söz konusu zoom toplantısında Günaydın’ın PM’ye dair rapor vermesi olduğu belirtiliyor. Bu gelişmenin ardından CHP yönetiminin Günaydın’ın olduğu bir toplantıya güven duymayacağı ifade ediliyor.

Saymaz’ın yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Günaydın, öğrendiğim kadarıyla MYK toplantısına katılacak ve hakkındaki karara itiraz edecek. Günaydın’ın tüzüğe aykırı hiçbir talimatı yerine getirmeyeceğini söylemesi bekleniyor.

Ak Parti'den Kılıçdaroğlu jesti: Milletvekilliği için teklif sunulacak Ak Parti'den Kılıçdaroğlu jesti: Milletvekilliği için teklif sunulacak

Tüzüğe göre Kılıçdaroğlu, Günaydın’ın istifasını isteyemiyor. Ancak TBMM Grubu’nda milletvekilleri arasında güven oylaması yapılarak, grup başkan vekilliği seçimi yenilenebilir. O takdirde Günaydın’ın da adaylığını açıklayacağı vurgulanıyor.

MYK toplantısında Grup Başkanı Özgür Özel ve Başkanvekili Ali Mahir Başarır’ın da tüzüğe ve hukuka uygun olmadığı gerekçesiyle Kılıçdaroğlu’nun kararına itiraz edeceği belirtiliyor.

Bu duruma karşılık CHP’li yetkiliye ‘Günaydın geldiği takdirde ne yapacaksınız?’ diye sordum.

Şu yanıtı verdi: ‘Genel başkanımız, ‘Toplantıya almayacağım’ dedi. Gerekirse hiç kimse toplantıda konuşmaz. Toplantı açılır ve kapanır. Aramızda güven krizi varken neyi konuşacağız?’

Kılıçdaroğlu’nun Günaydın’a koyduğu yasak, CHP’de iktidar kavgasının bundan böyle açıkça yürütüleceğini gösteriyor.”