CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Turgut Özal Müzesi'nin açılış töreninde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a göndermede bulunarak Özal'ın kendisini eleştiren karikatürleri başbakanlık konutunda merdivenlere astığını hatırlattı. Erdoğan'ın eleştiriye tahammül etmediğini söyleyen Kılıçdaroğlu Özal'ın tutumunu örnek gösterdi. Altılı Masa'nın adayı Kemal kılıçdaroğlu '"Öncelikli hedefimiz düşünce özgürlüğü, demokrasi. Eleştiriye tahammül etmeyen düşüncenin değişmesi lazım" dedi.

Kılıçdaroğlu, "Başbakanlık konutuna gittiğimizde girişten sonra bir merdivenle yukarıya çıkardık, merdivenden yukarı çıkarken o dönem Türkiye'nin en önemli mizah dergisi olan Gırgır dergisinin kapağında Özal'ı eleştiren karikatürleri vardı, onları çerçeveletip oraya asmıştı. Bize 'Ben bu karikatürleri buraya asıyorum, beni ziyarete gelen devlet başkanlarına bu karikatürlerin tümünde ben eleştiriliyorum diye söylüyorum' diyordu" ifadelerini kullandı.

TURGUT ÖZAL ÖRNEĞİ

Rahmet Özal ile bürokratik hayatımı sürdürürken pek çok kez yan yana geldik. Konuşma tartışma imkanı bulduk. Birden fazla özelliği vardı. Devleti çok iyi bilir ve tanırdı. Uzun yıllar devlette çalışması, devlet planlama teşkilatına katkı vermesi ve dolayısıyla sorunları özümsemesi yönetim açısından ne kadar önemli olduğunu Özal'ın yönetiminde gördük. Devleti tanımak farklı bir şeydir. Devleti ayrı bir yere koymak siyaseti ayrı yere koymak gibi bir özelliği vardı Özal'ın. Dolayısıyla devlete ve devletin kurumlarına her zaman her ortamda saygı gösterirdi.

ÖZAL KENDİSİNİ ELEŞTİREN KARİKATÜRLERİ BAŞBAKANLIK KONUTUNA ASARDI

Rahmetli Özal, eleştirilere de açık olan bir kişiydi, devlet adamıydı. Başbakanlık konutuna gittiğimizde girişten sonra bir merdivenle yukarıya çıkardık, merdivenden yukarı çıkarken o dönem Türkiye'nin en önemli mizah dergisi olan Gırgır dergisinin kapağında Özal'ı eleştiren karikatürleri vardı, onları çerçeveletip oraya asmıştı. Bize 'Ben bu karikatürleri buraya asıyorum, beni ziyarete gelen devlet başkanlarına bu karikatürlerin tümünde ben eleştiriliyorum diye söylüyorum' diyordu. 

Dolayısıyla kendisi eleştiriye de değer veren önemseyen bir kişiydi. Devleti yönetmenin ne kadar değerli olduğunu, bilgiyle birikimle yönetmenin ne kadar değerli olduğunu rahmetli Özal'dan çoğu kez duyduk.

Devleti tanımak devleti yöneten birisi için son derece önemli. Devleti tanımayanlar devleti sağlıklı yönetemezler. Rahmetli Özal, başbakanlığı döneminde Türkiye'yi içine girdiği krizden sağlıklı kararlar alarak çıkarmasını bildi. Türkiye ekonomisinde atılım sürecine girdi. Buna ihtiyacımız var.

BU DÜŞÜNCENİN DEĞİŞMESİ GEREK

Kurumların güçlü olması, devlette liyakat sisteminin olması lazım. Devletin partileşmemesi lazım. Siyasetçilere büyük görev düşüyor. Biz şimdi Türkiye'nin içinde bulunduğu süreçten çıkması için 6 parti bir araya geldi. Öncelikli hedefimiz düşünce özgürlüğü, demokrasi. Eleştiriye tahammül etmeyen düşüncenin değişmesi lazım.