Gazeteci Murat Yetkin CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile telefon görüşmesini köşesine taşıdı. Kılıçdaroğlu Murat Yetkin’e “Hepimiz hayal kırıklığına uğradık. Belki kitle önüne daha erken çıkıp kendimizi anlatmamız gerekirdi. Belki geciktik. Ama önce il başkanlarımız, sonra belediye başkanlarımız ve parti meclisimizin fikrini almak istedik; yani parti kurullarına gittik” dedi.

Gazeteci Murat Yetkin CHP’nin 100. yıl törenleri öncesinde Kemal Kılıçdaroğlu’ ile Geçmişin mirasıyla buraya kadar’ başlıklı yazısı dolayısıyla telefonda konuştuğunu yazdı.

Erbakan yerel seçim planını açıkladı: Koltuk için değil Allah rızası için Erbakan yerel seçim planını açıkladı: Koltuk için değil Allah rızası için

Murat Yetkin yazısında şu ifadelere yer verdi:

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile CHP’nin 100’üncü kuruluş yıldönümü törenleri öncesinde telefonda konuştuk.
“Geçmişin mirasıyla buraya kadar” başlıklı yazınızı okudum” dedi; “Düzeyli eleştiriye her zaman saygım var, gazetecisiniz elbette eleştireceksiniz. Bazı konuları dikkatinize getirmek istedim.”

Eleştirilerim konusunda düşüncelerini almak istedim. Yazıda CHP’nin sadece kendisi için değil Türkiye’de çoğulcu demokrasinin, laik ve sosyal hukuk devletinin güçlenmesi için de artık Mustafa Kemal Atatürk’ün mirasıyla övünmenin ötesine geçmesi gerektiğini söylemiştim. Atatürk CHP’yi Bağımsızlık Savaşından zaferle çıkmış bir ulusal hareketin önderi kurmuştu ama parti 100’üncü yılında ağır bir seçim yenilgisinin sarsıntısıyla giriyordu. Kılıçdaroğlu seçimi yitirdiği 28 Mayıs gecesi bırakalım istifayı bir yana, hiç değilse olağanüstü kurultay çağrısı yapmış olsaydı belki kendisi bu kadar yıpranmayacak, partisi de seçmeni gözünde bu kadar güven kaybına uğramayacaktı. Bunları yazmıştım.

Kılıçdaroğlu şöyle yanıtladı:

“CHP’nin seçmen kitlesiyle bağlarını güçlendirmesi, güvenini yeniden kazanması gerektiği doğru. Hepimiz hayal kırıklığına uğradık. Belki kitle önüne daha erken çıkıp kendimizi anlatmamız gerekirdi. Belki geciktik. Ama önce il başkanlarımız, sonra belediye başkanlarımız ve parti meclisimizin fikrini almak istedik; yani parti kurullarına gittik.

“CHP tartışarak güçlenen bir parti olmuştur. Türkiye’nin içinden geçtiği bu sıkıntılı dönemde umutsuzluğa düşmememiz gerekir. CHP, kurucumuz Atatürk’ün dediği gibi “Memleket ve milletin her türlü dayanaktan mahrum bırakıldığı, uğursuz bir hengâmenin yaşandığı” dönemde umut ışığı yakmış olan partidir. Biz de bu ilkeden vaz geçmedik, vazgeçmiyoruz.”