Van İl Seçim Kurulu, DEM Parti'nin Van adayı Abdullah Zeydan'ın seçilme yeterliliğinin olmadığına karar verdi. Mazbata da ikinci parti olan AK Parti'nin adayı Abdulahat Arvas'a verildi. Başkanlığın DEM Parti'den alınarak AK Parti'ye verilmesi ardından şehirde halk sokağa çıktı, pek çok bölgede polis olaylara müdahale etti.

Yaşanan kargaşa devam ederken CHP eski lideri Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "BOP eşbaşkanı ateşle oynuyorsun" diye seslendi.

Kılıçdaroğlu'nun Van'da yaşananlara ilişkin açıklaması şu şekilde oldu:

"BOP eşbaşkanı ateşle oynuyorsun!

Bu ülkenin temelleri demokrasi üzerine kuruldu. Sen değil, efendilerin gelse bunu değiştirmeyecek. Van halkı kararını verdi, sana da halt etmek düşer. Demokrasinin ve adaletin gereğini yap kazanana mazbatasını ver!

Yeniden Refah Partisi ile birleşecekler mi? Saadet Partisi'nden açıklama geldi Yeniden Refah Partisi ile birleşecekler mi? Saadet Partisi'nden açıklama geldi

Senin şahsında arkandaki karanlık güçlere sesleniyorum: Türkiye Cumhuriyeti; laik, demokratik bir hukuk Devletidir, bunu asla değiştiremeyeceksiniz!

Abdulahat Arvas sanada iki çift lafım var. Şerefli ol ve eline tutuşturdukları kağıt parçasını derhal yırt at! At ki Van'da alnı açık gezebilesin. Çocuklarının ve Van halkının yüzüne bakabilme fırsatını kaçırma!"

Editör: Nigar Topcu