Cumhurbaşkanı seçimi kesin sonuçlarının ilan edileceği tarih belli oldu Cumhurbaşkanı seçimi kesin sonuçlarının ilan edileceği tarih belli oldu

Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı Adayı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yeniden Refah Partisi'nin Cumhur İttifakı'na katılmasına ilişkin soruya deprem bölgesi Malatya'da olduklarını hatırlatarak, 'Siyaset elbette devam ediyor. Bugünü değil, geçmişi değil, geleceği konuşmak istiyoruz. Ankara'da insanlar Cumhur İttifakı'nın içinde yer alabilirler, kendi tercihleridir. Biz Millet İttifakı olarak her tercihe saygı duyarız.' yanıtını verdi.

Kılıçdaroğlu ve Millet İttifakı liderleri, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş Malatya'yı ziyaret ediyor. Kılıçdaroğlu şu ifadeleri kullandı:

'Malatya'dayız. Yaşanan acıları defalarca geldik, gördük. Bütün Malatyalılara baş sağlığı diliyoruz. Bu saatten sonra depremi yaşayan kentlerin yeniden ayağa kaldırılması, ekonomilerinin güçlendirilmesi lazım.

Millet İttifakı olarak Malatya'dan başlayıp Hatay'a kadar süren deprem kuşağında yeni bir anlayışın hakim olması gerekiyor. Bu bölge için özel bir yasanın çıkarılması gerekiyor. Deprem bölgesini terk edenlerin geri dönmeleri için bazı avantajların sağlanması gerekiyor.

Konutlar yeniden yapılırken kentin ruhuna, özelliklerine dikkat etmek gerekiyor. Bina yapmak yetmiyor. Kentin ruhuna, dokusuna uygun yapılmalı. Tarihi eserlerin korunması ve aslına uygun onarılması gerekiyor.

Özel teşviklerin yapılması gerekiyor. Neyi nasıl yapacağımız konusunda önümüzdeki günlerde kamauoyunu bilgilendireceğiz. Burada bulunmaktan, Malatyalı kardeşlerimizle kucaklaşmaktan memnuniyet duyduğumuzu da ifade etmek isterim.

BİZ MİLLET İTTİFAKI OLARAK HER TERCİHE SAYGI DUYARIZ

Siyaset elbette devam ediyor. Bugünü değil, geçmişi değil, geleceği konuşmak istiyoruz. Malatyalı kardeşlerimizin bulunduğu bir ortamdayız. Deprem bölgesindeyiz. Depremzedeler siyaset kurumuna gelecekte bizim için ne yapacaksınız onu soruyorlar.

Ankara'da insanlar Cumhur İttifakı'nın içinde yer alabilirler, kendi tercihleridir. Biz Millet İttifakı olarak her tercihe saygı duyarız.

İBB Başkanı ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı da burada. Kayısı üreticilerinin elinde stoklar vardı. Stokların eritilmesiyle olarak ABB ile Ticaret ve Sanayi Odası arasında protokol imzalandı.

Biz Millet İttifakı olarak vatandaşın sorunlarına kilitlenen bir ittifakız. Deprem sonrası yaraların sarılması ve kentlerin yeniden ayağa kaldırılmasıyla ilgili düşünen, üreten bir ittifakız.

Ankara'da şu olur bu olur önemli değil ama deprem bölgesindeki bizim gelecektek tablomuz ne olacak diye düşünüyor. Depremzedelere konutlarını ve iş yerlerini yaparken hiç kimseden bir kuruş para talep etmeyeceğiz. 20 yıl vatandaşı borçlandır böyle bir şey yok.'