Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eğitimdeki sorunlara dikkat çekmek amacıyla Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay'a ziyarette bulundu.

CHP lideri, Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay ile açıklamalarda bulundu.

Kemal Kılıçdaroğlu, 7 milyon 600 bin çocuğun dengeli beslenmediğini belirterek, Türkiye'yi bu ayıptan kurtaracak olan siyasal iktidarın bunu yapamadığını söyledi.

Kılıçdaroğlu, "Bir eğitim kurumunu, bir sendikayı ziyaret etmek ve onların yaşadıkları sorunları, onların dillerinden dinlemek, çözüm önerilerini dinlemek keşke her siyasetçinin duyduğu, kararlı bir şekilde geldiği ve sorunlara çözüm ürettiği sürece dönüşsün siyaset kurumu. Eğer eğitim millî olmakatan çıkarsa, yani Türkiye çağdaş uygarlığı yakalamak için hedeflediği bir eğitim olmazsa Türkiye doğal olarak çağdaşlarından kopacaktır ve geriye düşecektir." dedi.

"LAİK BİR EĞİTİM ASLINDA ÇAĞDAŞ BİR EĞİTİMDİR"

"Evlatlarımızın, yani okula giden çocuklarımızın beslenmeleri gerekiyor." diye konuşan CHP lideri, şöyle devam etti:

"İyi bir eğitim almaları gerekiyor. Sorgulayıcı bir eğitim almaları gerekiyor. Hayata hazırlanırken soru sorma yeteneklerini güçlendiren bir eğitim, çağdaş eğitimdir. Laik bir eğitim aslında çağdaş bir eğitimdir. Aksi hâlde eğitim sistemi çökerse bir ülke gelecek açısından ciddi zaaflara uğrayabilir. Bir ülkeyi geri bıraktırmak istiyorsanız yapacağınız tek bir şey var, eğitim sistemini bozmak."

AK Parti'li ve MHP'li annelere seslenen Kılıçdaroğlu, "2023-2024 eğitim öğretim yılında geçici süreyle okullarda ücretsiz okul yemeği projesini rafa kaldırıyorlar. Birinci soru şu: -Bu soruyu ben evlatları okula giden ve AK Parti'ye ve MHP'ye oy veren annelere soruyorum.- Çocuğunuzun boğazından tasarruf yapmak bir ülkenin büyümesi ve kalkınması için gerekli mi?" ifadelerini kullandı.

Devlet Bahçeli, MHP kadrolarının emniyetteki tasfiyesinden rahatsız Devlet Bahçeli, MHP kadrolarının emniyetteki tasfiyesinden rahatsız

Çocukların beslenme hakkına değinen Kılıçdaroğlu, bu hakkın da 85 milyon insanın ödediği vergiler olduğunu söyledi.

"AHLAKİ VE SİYASAL MEŞRUİYETİ OLMAYAN BİR İKTİDAR..."

Seçim öncesi mülakatların kaldırılacağı açıklanmış ve seçim sonrasında mülakatların devam edeceği açıklanmıştı. Kemal Kılıçdaroğlu, bununla ilgili şunları söyledi:

"Daha önce yaptığım bir konuşmada, şu anda var olan siyasal iktidarın, ahlaki ve siyasal meşruiyetinin olmadığını söylemiştim. Ahlaki ve siyasi meşruiyeti olmayan bir iktidarın ülkenin sorunlarını çözemeyeceğini de hepimiz biliyoruz. 'Ben mülakatı kaldıracağım.' deyip seçim meydanlarında halka vaatte bulunan bir kişi, seçimi kazandıktan sonra 'Ne mülakatı? Mülakatı kaldırmayacağız, mülakat gibi mülakat yapacağız.' diyorlar şimdi. Bu aslında şu anlama da geliyor: Geçmişte yaptığımız mülakatlar da mülakat değildi. İstediğimiz adamı bir yere yerleştiriyorduk. Ahlaki ve siyasal meşruiyetinin olmayan bir iktidarın, seçim meydanlarındaki vaatlerine kimsenin kanmaması lazım."