Türkiye'de son yılların en kurak kış mevsimi yaşanırken, sıcak havalar nedeniyle ağaçlar da çiçek açmaya başladı.

Kayısı ağacı kış ortasında çiçek açıp meyve verdi - 2

Adana'nın Kozan ilçesinde mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcak havalar nedeniyle kayısı ağacı hem çiçek açtı hem de meyve verdi.

Kayısı ağacı kış ortasında çiçek açıp meyve verdi - 3

İlçeye bağlı Hacımirzalı Mahallesinde ikamet eden Mehmet Gültekin'in bahçesinde bulunan kayısı ağacı Ocak ayında çiçek açtı.

Kayısı ağacı kış ortasında çiçek açıp meyve verdi - 4

Çiçek açan ağacın aynı zamanda Haziran'da olması gereken ilk çağlalarını vermesi dikkat çekti.

Kayısı ağacı kış ortasında çiçek açıp meyve verdi - 5

Son 3 yıldır kış ayında sıcak seyreden havalar nedeni ile kayısı ağacının çiçek açıp meyve verdiğini belirten bahçe sahibi, ağaçların sıcaklar nedeniyle 'şaşırma' olayı yaşadığını kaydetti.

Kayısı ağacı kış ortasında çiçek açıp meyve verdi - 6

Ağacın bir yanının bahar gibi çiçek açması bir yanında da çağla halinde meyve vermesini görenlerin ise şaşkınlık yaşadığı belirtildi.

Kayısı ağacı kış ortasında çiçek açıp meyve verdi - 7

Ağaçların mevsimsel şaşırma olayı yaşadığını aktaran bahçe sahibi Mehmet Gültekin, 'Bu mevsime çiçek açıp meyve verse de normalde Mayıs'ın sonunda Haziran ayında çiçek açıp meyve verir. Erken meyve veriyor şuan şaşırtma dediğimiz olay oluyor ve bu meyve olgunlaşsa da tam güneşi verimli almadığı için lezzeti olmuyor. İklimlerde ki bu sıcaklar nedeni ile ilaçlama yapmamız gerekiyor. Mevsim değişimi ağaçları olumsuz etkiliyor. Biz de buna şaşırma olayı diyoruz' dedi.

Kayısı ağacı kış ortasında çiçek açıp meyve verdi - 8

Kayısı ağacı kış ortasında çiçek açıp meyve verdi - 9