Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçimlerden önce bir açıklama yaparak kamuda mülakatı kaldıracaklarını duyurmuştu. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ise flaş bir açıklama yaparak öğretmenlerin mülakata tabii tutulacağını söyledi. 

Habertürk TV'de Kemal Öztürk'ün öğretmenlikte mülakatın kaldırılıp kaldırılmayacağı, bunun Ak Parti programında olup olmadığı sorusuna yanıt veren Tekin, mülakatın kaldırılmayacağını ancak içeriğinin değişeceğini söyledi.

YÖK'ten deprem bölgesindeki üniversiteler için kritik açıklama! YÖK'ten deprem bölgesindeki üniversiteler için kritik açıklama!

 Bakan Tekin konuya ilişkin açıklamasında "Şuan üzerinde çalışıyoruz ama şöyle bir projeksiyonumuz var. Öğretmenler, 3 kişiden oluşan bir jurinin karşında 45 dakikalık bir mülakata alınacak. Bu mülakatta kendisine sorulan konuyla ilgili konuşması ve anlatması istenecek. Ayrıca bu 45 dakikalık süre içeriğinde öğretmen adayı yazılı bir beyan da verecek. Tüm bu süreç kamera ile kayıt altına alınacak. Bu sayede hem torpil iddialarını ortadan kaldırmayı hedefliyoruz hem de adayların üniversitede öğrendiklerini ne kadar özümsediklerini ölçmek istiyoruz" ifadelerini kullandı.