ABD'nin New York kentindeki özel jinekoloji kliniği New H. Medical yaptığı araştırmada kadınlar için en etkili pozisyonu açıkladı. Gönüllü bir çifti 10 dakika boyunca 5 popüler pozisyonda seks yaparken inceledi. En etkili pozisyonun, kadının leğen kemiğinin altına bir yastık yerleştirerek yapılan misyoner pozisyonu.
Araştırmayı yöneten New Yorklu araştırma doktoru Dr. Kimberley Lovie şunları yazdı:

Birçok dergide, kitapta ve halka açık forumlarda çeşitli cinsel ilişki pozisyonlarının iddia edilen faydaları açıklanıyor.

Fakat farklı cinsel ilişki pozisyonlarıyla bunların kadın orgazmı üretme yetenekleri arasındaki ilişkiyi değerlendiren çok az bilimsel araştırma var.

Prof. Dr. Canan Karatay açıkladı: Yıllarca beynimiz çalışmasın diye yedirmediler Prof. Dr. Canan Karatay açıkladı: Yıllarca beynimiz çalışmasın diye yedirmediler

Amaç, standart olarak belirlenmiş bir zaman diliminin ardından 5 pozisyonun her birinde cinsel ilişkiden önce ve sonraki klitoral kan akışını karşılaştırmaktı.

ÖNEMLİ NOKTALAR 

Bu yeni araştırma, kadın orgazmını inceleyen ve "inlemenin" bunun bir parçası olmadığını ortaya koyan başka bir araştırmayı takip ediyor.

Ottawa Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, "düzensiz/hafif nefes almak", "kan basıncında artış" ve "sıcak basması" dahil kadın orgazmı sırasında ortaya çıkan çeşitli bedensel hisleri inceledi.

Bununla birlikte, sanılanın aksine mevcut olmayan bazı yanlış anlaşılmış hisleri de tanımladılar. The Journal of Sexual Medicine dergisinde yayımlanan araştırmada, "'İnleme' öğesinin kalıcı olarak kriterlerden çıkarılmasını öneriyoruz" ifadelerine yer verilirken, kadın orgazmının "kadın cinsel tepkisinin iyi anlaşılmamış bir yönü" olduğu söylendi.