Karaciğer rahatsızlığı sebebiyle 2 Nisan 2015'te hastaneye kaldırılan usta oyuncu Zeki Alasya, 8 Mayıs 2015'te tedavisi devam ederken 72 yaşında vefat etmişti. 

Kariyeri boyunca 56 yılda çok sayıda tiyatro, film ve dizide rol alan Zeki Alasya ile 2008'de nikâh masasına oturan Jülide Alasya, merhum sanatçıyı evlilik yıl dönümlerinde andı.

Sosyal medya hesabından duygusal bir mesaj yayımlayan Jülide Adak Alasya, "Yaşadığımız her şey için tekrar tekrar evet. Evlenme yıl dönümümüz kutlu olsun. Seni seviyorum. Yüzümdeki en güzel gülüşlerin sahibi, yanındaki kendimi çok sevdiğim sevgili... Ruhun şâd olsun" ifadelerini kullandı.

"GÖNLÜMDE YAŞAMAYA DEVAM EDİYORSUN"

Jülide Alasya, eşi Zeki Alasya'nın ölüm yıl dönümünde ise "O an 'Gitme' dediğimde dinledin sözümü… Hep benimlesin, gönlümde yaşamaya devam ediyorsun. Seni çok seviyorum sevgili. Ben senden razıyım, Allah da senden razı olsun. Ruhun şâd olsun" şeklinde konuşmuştu.

ZEKİ ALASYA KİMDİR 

Merhum tiyatro, sinema ve dizi Film oyuncusu Zeki Alasya, tam adıyla Zeki Şenol Alasya, 18 Nisan 1943 yılında İstanbul Şehzadebaşı'da doğdu. Aslen Kıbrıslıdır. Robert Koleji'nin orta bölümünü bitirdi.

Okul döneminde bir yandan tabelacılık yapıyordu. Sanat hayatına 1959'da MTTB (Millî Türk Talebe Birliği) tiyatrosunda amatör olarak başladı. Bir süre dekoratörlük ve rehberlik yaptı. 1964 yılında, Arena Tiyatrosu'nda profesyonel oyunculuğa başladı. Mister Nato, Kargalar Okulu, Şampanya ve Viski gibi oyunlarda rol aldı. 1965'te Ulvi Uraz Tiyatrosu'nda çalıştıktan sonra 1967'de Haldun Taner, Metin Akpınar ve Ahmet Gülhan ile birlikte Devekuşu Kabare Tiyatrosu'nun kurucuları arasında yer aldı. Bu topluluğun tüm oyunlarında oyuncu, yazar, yönetmen olarak çalıştı.

Film çevirmeye 1973'ten sonra başladı. Metin Akpınar ile birlikte Türk sinemasında yeni bir ikili oluşturdular. 37 yıl birçok filmde beraber yer aldılar. 1977 yılında da yönetmenlik yapmaya başladı. Yönettiği filmlerin çoğunda oyuncu olarak yer aldı. Sinemaya uzun süre ara verdikten sonra son filmi olan "Güle Güle"de oynadı. Oyuncu olarak; Salak Milyoner, Beş Milyoncuk Borç Verir misin, Köyden İndim Şehire, Güler misin Ağlar mısın, Nerden Çıktı Bu Velet, Nereye Bakıyor Bu Adamlar, Hasip ile Nasip, Güle Güle, filmlerde rol aldı. Yönetmen olarak; Aslan Bacanak, Sivri Akıllılar, Caferin Çilesi, Petrol Kralları, Doktor, Köşe Kapmaca, Vay Başımıza Gelenler, Elveda Dostum gibi filmleri var. 1998 yılında Kültür Bakanlığı'nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını aldı. Zeki Alasya Oya Alasya’dan boşandıktan sonra 1983'te Türkiye 2. Güzeli seçilen Sema Yunak ile 13 sene büyük bir aşk yaşadı.

Yapımcılığını Türker İnanoğlu'nun yaptığı, 28 Ocak 2014 – 17 Mart 2015 tarihleri arasında Kanal D'de yayınlanan “Küçük Ağa” dizisinde Mehmet Ağa karakterini canlandırırken Sarp Levendoğlu, Birce Akalay, Zafer Algöz, Emir Berke Zincidi, Hakan Bilgin, Banu Zorlu, Nazan Diper, Şükrü Türen, Kenan Ece ile birlikte oynadı.

Evlilikleri:

1. eşi: Oya Alasya evlendi ve 1987 senesinde boşandı. Bu evlilikten Zeynep adında bir kızı var. 2. eşi: Zeki Alasya kendinden 30 yaş küçük olan Jülide Atak ile 2008 de evlendi. Karaciğer hastalığı sebebiyle 22 Nisan 2015 tarihinden beri tedavi gördüğü Koç Üniversitesi Hastanesi’nde 8 Mayıs 2015 tarihinde 72 yaşında vefat etti.