İYİ Parti'de yerel seçim sonuçlarında beklenen başarının elde edilememesi sebebiyle Genel Başkan Meral Akşener'e parti içinden istifa sesleri yükselmeye başlamıştı. Olağanüstü Seçimli Kurultay kararı alınmasının ardından Akşener başkanlık koltuğuna yeniden aday olmadı. 

5. Olağanüstü Kurultay'da genel başkanlığa Grup Başkan Vekili Müsavat Dervişoğlu, Grup Başkanı Koray Aydın, Göç Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tolga Akalın ve Kurucular Kurulu Üyesi Günay Kodaz aday oldu.

Kurultayda seçimler üçüncü tura taşınırken son turda seçimin kazananı 611 oy ile Müsavat Dervişoğlu oldu.

İYİ Parti'nin yeni genel başkanı Müsavat Dervişoğlu araştırılıyor. İşte Dervişoğlu'nun yaşam hikayesi...

Müsavat Dervişoğlu Kimdir?

İYİ Parti'nin olağanüstü kurultayı, önemli bir değişimin habercisi oldu. Meral Akşener'in yeniden aday olmayacağını duyurduğu bu kritik toplantıda, Müsavat Dervişoğlu, genel başkanlık koltuğuna seçildi.

Dursun Müsavat Dervişoğlu, 1960 yılında Ankara'da dünyaya geldi ve kökenleri Ordu'nun Fatsa ilçesine dayanır. İlk ve orta öğrenimini Fatsa'da tamamladıktan sonra lise eğitimini Ankara, Fatsa ve Samsun'da aldı. Üniversite hayatına adım attığında ise ülkücü öğrenci hareketlerine katıldı. Ancak, 12 Eylül 1980 askeri darbesinin ardından eğitimine ara vermek zorunda kaldı.

Emekliye bir iyi, bir de kötü haber! Ödeme takvimi belli oldu... Emekliye bir iyi, bir de kötü haber! Ödeme takvimi belli oldu...

Daha sonra öğrenci affından yararlanarak eğitimini Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü'nde tamamladı. Siyasi kariyerinde de önemli roller üstlendi. Fatsa Ülkücü Gençlik Derneği Başkanlığı'ndan başlayarak, Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı'na kadar yükseldi. Ardından MHP'nin çeşitli kademelerinde görev aldı.

2017 yılında MHP'den ayrılarak İYİ Parti'ye katıldı. Burada da önemli bir görev üstlenerek partiye hizmet etti. Son olarak, İzmir milletvekili olarak görev yaptı ve parti içindeki çeşitli pozisyonlarda bulundu.

Editör: Amine Ebrar