Özgür Özel, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile görüştü Özgür Özel, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile görüştü

İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak'a 2022 Yılı Sayıştay Denetim Raporu'na dayanarak yazılı sorular yöneltti.

Raporda Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın spor kulüplerine yapılacak nakdi yardımların denetim mekanizmasının işlemediği ve bazı kulüplere usulsüz yardımlar yapıldığına dair çeşitli tespitler bulundu.

Türkkan, bu çerçevede Bakan Bak'a şu soruları yöneltti:

  1. Bakanlık tarafından spor kulüplerine yapılacak nakdi yardımlarda, yardım yapılacak spor kulübünün ve yardım tutarının tespitine ilişkin herhangi bir düzenleme neden bulunmamaktadır?
  2. Kulüplerin yardım yapılma şartlarına haiz olup olmadıkları neden takip edilmemektedir, kulüpler tarafından ilgili harcama belgelerinin sunulmaması ve sunulan belgelerin incelenmemesi nedenleriyle yardımlara ilişkin öngörülmüş denetim mekanizmasının işletilmemesinin gerekçeleri nelerdir?
  3. Faal sporcusu bulunmamasına rağmen İstanbul Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından 2021 yılında 625 bin TL, 2022 yılında ise 1 milyon 5 bin 200 TL nakdi yardımda bulunulan dernek hangisidir, bu konuda gerekli şartlar taşınmamasına rağmen bu derneğe neden ayrımcılık uygulanmış, usulsüz şekilde yardım yapılmıştır?
  4. Yardım yapılamayacak kulüplerin sürekli ve etkin bir biçimde takip edilmediğini ortaya koyan bu durum karşısında Bakanlık nasıl bir yol izleyecektir?
  5. Yönetmelik’in 35’inci maddesi uyarınca spor faaliyetleri için antrenörü bulunmayan ya da mahalli veya deplasmanlı liglere katılmayan kulüplere yardım yapılması mümkün olmamasına rağmen il müdürlükleri tarafından bu kapsamda bir inceleme neden yapılmamıştır?
  6. Yardıma ilişkin harcama belgelerinin takip ve kontrolünün yapılamadığını tespit eden Sayıştay denetçilerinin etkin bir denetim yürütülmesi konusunda Bakanlık çalışanlarına yaptığı uyarılar dikkate alınacak mıdır?