Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde 2053 vizyonunu açıklamış, Türkiye’nin dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına gireceğini belirtmişti.

Ancak uluslararası kuruluşların projeksiyonlarında Türkiye hem 2050'de, hem de 2070 yılında dünyanın ilk 15 ekonomisi arasında bile gösterilmiyor.

İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan ise, iktidarın 7 ay sonraki yerel seçimler için 30 yıl sonrasına ait ekonomi algılarıyla Türk halkının kandırıldığını açıkladı. 

"SARAY LALE DEVRİNDE, TÜRKİYE İSE SOĞAN DEVRİNDE YAŞIYOR"

İYİ Partili Türkkan, Türkiye'nin neden 2053 yılında ilk 10 ekonomi arasına giremeyeceğini ve bunun sebeplerini anlattı.

Türkkan, "2053 yılında Türkiye’deki Suriyelilerin sayısı tam 35 milyona yükselecek. 35 milyon Suriyeliyle 2053 yılında ilk 10 ekonomi arasına girebilir misiniz?  Güney’inde sözde PKK-PYD terör devleti adım adım kurulurken, Balkanlar’da ve Doğu Akdeniz’de seyirci kalınan gelişmelerle beraber Türkiye’yi savaş riski beklerken, ilk 10 ekonomi arasına girebilir misiniz? Bu gidişatla bırak 2053’ü, 2123 yılında bile ilk 20 ekonomi arasına girmek mucize. Olsa olsa; adaletin, hukukun ve demokrasinin askıya alındığı bir ülke ancak dünyanın en sefil 10 ülkesi arasına girebilir. Bunu zaten yaşıyoruz. Çarşıda, pazarda hayat pahalılığını görüyorsunuz. Cumhuriyetle ve Türk Milletiyle hesaplaşmak uğruna ülke ekonomisine pranga vurdular. Yerinden kıpırdayamıyor Türkiye. 10 milyondan fazla sığınmacının işgal ettiği, sığınmacılar yüzünden geleceğinde kaos ve iç savaş riski bulunan bir ülke ilk 10 ekonomi arasına girebilir mi?" diye konuştu.

"BEĞENMEDİKLERİ ESKİ TÜRKİYE BİLE..."

"IMF, Dünya Bankası, OECD, dünya çapındaki kredi ve kalkınma kuruluşlarının hiçbir projeksiyonunda Türkiye, dünyanın ilk 10 ekonomisini de geçtim, ilk 15 ekonomisi arasında bile gösterilmiyor." diyen Türkkan, şöyle devam etti:

"Ne 2050 yılında ne de 2070 yılında böyle bir şey yok. Bugün darbeci dedikleri Sisi’nin ülkesi Mısır bile 2050 ve sonrasına ait projeksiyonlarda dünyanın ilk 10 ekonomisi arasında gösteriliyor. Beğenmedikleri eski Türkiye, 75 yaşına girerken yani 1997’de dünyanın ilk 16 ekonomisinden birisiydi. Bugün İran bile dünyanın 14. büyük ekonomisi arasında yer alıyor. Türkiye’nin ekonomik potansiyeli fazlasıyla zaten var. Ancak ülkeye getirdikleri bu sistem yokluk ve fukaralık üzerine kurulu. Yoksullaştır ve kendine muhtaç et anlayışıyla yönetiliyoruz. 15 milyon kişinin sosyal yardıma muhtaç olduğu bir ülkenin bırakın ilk 10’u, ilk 20 ekonomi arasına girmesi imkânsız."

"TORUNLARIMIZ BAŞKA MİLLETLERİN HİZMETKÂRINA DÖNÜŞECEK"

Türkkan ayrıca yayınladığı videonun sonunda 2053 yılında Türkiye’nin nasıl ilk 10 ekonomi arasına girebileceğine de değindi.

Türkkan şöyle konuştu: "Türk milleti, bugün dünyanın coğrafi olarak tam da merkezinde yaşıyor. Yani çevresindeki ülkelerle bugünün rakamlarıyla 23 trilyon dolarlık bir ticaret hacminin tam ortasındayız. Biz bu dünyaya açılmak yerine onlara vatandaşlık karşılığında 400 bin dolara ev satmanın derdine düşmüşüz. Oysa beton ekonomisini değil, üretimi ve ticareti merkeze alarak çok daha hızlı kalkınabilirdik. Kısa sürede Türkiye’nin Sümerbank, şeker ve demir çelik fabrikalarıyla bugüne taşıdığı sanayi kültürü ve Türk milletinin müteşebbis ruhuyla ilk 10 ekonomisine girebilmek bir hayal değil, hepimizin önünde duran bir gerçek. Bu gerçeği hepimiz görmek zorundayız. Yoksa torunlarımız ve onların çocukları geleceğin efendisine değil, başka milletlerin hizmetkârına dönüşecek."
 

Editör: Batuhan Yavuz