Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu sosyal medya hesabından paylaştığı videoda emeklilere müjdeleri tek tek sıralamıştı. Kılıçdaroğlu, "Bu Ramazan Bayramı dahil emekli ikramiyeleri 8 bin 500 liradır. Önümüzdeki Kurban Bayramı'nda banka hesabınıza tek seferde 15 bin TL yatacak" açıklamasının ardından sıradaki müjde asgari ücretten geldi.

İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı ekonomist Prof. Dr. Bilge Yılmaz, katıldığı canlı yayın programında asgari ücrete ilişkin açıklamar yaptı.

Yılmaz, "İktidara geldiğimizde asgari ücret arttırılacak" dedi.

İşte Yılmaz'ın sözleri:

BİLGE YILMAZ: ASGARİ ÜCRET ARTACAK

"Tabi ki asgari ücret artırılacak. Ancak sadece asgari ücreti artırmak çözüm olmuyor. Asgari ücreti artıracağız ama vatandaşların alım gücünü artırabilmek daha önemli. Asgari ücreti artırırken bir yandan da enflasyonla mücadele etmeniz gerekiyor. Bunu da yapacağız.

ENFLASYONU DÜŞÜRECEĞİZ

Kısa vadede gıda enflasyonunu düşürmek de çok önemli. Bu da tarım politikasını değiştirmekle olacaktır. Tarıma onun için daha çok önem vereceğiz.

Türkiye'deki en önemli sorunlardan biri de nüfusun yarısının asgari ücret ya da yakınında bir gelir kazanması. Asgari ücret artırılıyor ama bir taraftan da Türkiye yoksullukta eşitleniyor. Türkiye'de uzmanlığın, kendini geliştirmenin bir ödülü yok. Bu da insanların kendisini geliştirmeye teşvik etmiyor açıkçası."