İYİ Partili Aytun Çıray meclis gündemine taşıdı! Cenazelerine ulaşılamayan kaç vatandaşımız var?

İYİ Parti İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Aytun Çıray, Kahramanmaraş merkezli depremlerin bilançosuna ilişkin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın yanıtlamasıyla ilgili soru önergesi verdi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

İYİ Parti İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Aytun Çıray, Kahramanmaraş depremlerinde hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısına ilişkin verileri Meclis gündemine taşıdı. Çıray, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamalardaki oransızlığın ve depreme ilişkin henüz bilinmeyenlerin cevaplanması için Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a çok önemli sorular yöneltti.

AĞIR HASARLI BİNA SAYISI İLE VEFAT SAYISI ORANSIZ
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın pazartesi günkü kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, merkez üsleri Kahramanmaraş ilimizin Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki çok şiddetli depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımızın toplam sayısını 46 bin 104 olarak belirttiğini hatırlatan Çıray, Erdoğan’ın yaralananların toplam sayısına ilişkin bir bilgi vermediğini söyledi.

Aynı açıklamaya göre deprem bölgesindeki 11 ilimizde yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı yani artık kullanılamaz hale gelmiş bina sayısının 230 bini, bu binalardaki bağımsız bölüm sayısının 645 bini bulduğunun, ayrıca 3 milyon 320 bin vatandaşımızın da deprem bölgesinden diğer illere tahliye edildiğinin belirtilmesi üzerine Çıray konuyu meclise taşıyarak depreme ilişkin bilinmeyenleri sordu.

CENAZELERİNE ULAŞILAMAYAN KAÇ VATANDAŞIMIZ VAR?
Çıray, “Resmi açıklamalarda belirtilen ağır hasarlı bina sayısı verileri, hayatını kaybedenvatandaşlarımızın açıklanan toplam sayısı arasında sanki bir oransızlık olduğunudüşündürmektedir” dedi.

Çıray’ın soruları şöyle:
1. Depremlerde hayatını kaybeden vatandaşların toplam sayısı nedir?
2. Depremde yaralanan vatandaşlarımızın toplam sayısı nedir? Yaralananlar arasında vücut
bütünlüğünü kaybeden vatandaşlarımızın toplam sayısı nedir?
3. Şu ana kadar deprem bölgesindeki illerden göç etmek zorunda kalmış vatandaşlarımızın
toplam sayısı ve bu toplam sayının illere göre dağılımı nedir?
4. Cenazelerine ulaşılamayan kaç vatandaşımız var?

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN