2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki yenilginin ardından İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, İYİ Parti'nin yerel seçimlerde ittifaklardan bağımsız 81 ilde tek başına aday çıkaracağını söylemişti.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya duyurdu! FETÖ'cü albay saklandığı evde yakalandı İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya duyurdu! FETÖ'cü albay saklandığı evde yakalandı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'ndan İYİ Parti'nin bu kararına ilk tepki geldi:

MÜZAKEREYE AÇIK OLMASI GEREKİR

"Ben hala aynı düşünüyorum. Yani neticede Sayın Akşener'in Sayın Genel Başkan'ın daha önceki ifadelerini de dinlediğimi ve özenle dinlediğimi, takip ettiğimi söyledim. Ben dünkü açıklamaları da sayın sözcünün farklı yorumlarını da dinledim, takip ediyorum. Ben hala gerekli olduğunu ittifakın, ittifak sürecinin Türkiye’ de bir gerçek olduğunu ve bunun da müzakereye açık olması gerektiğini söylüyorum. Açıkçası dünkü yapılan tariften de müzakerenin kapanmadığını düşünüyorum. Tabii bunu zamanla göreceğiz.

AKŞENER MÜZAKEREYİ ÇOK SAĞLIKLI BİR ŞEKİLDE YÜRÜTEBİLİR

Zaten en önemli unsurun toplumsal ittifak olduğunu ve özellikle muhalefet tabanının güçlü bir ittifak modeliyle sonuca kavuşabileceğini bilen birisiyim. Bunu özenli bir şekilde İstanbul'da yaşadık  ve yaşattık. Başta CHP ve İYİ Parti ittifakının yanı sıra güçlü bir İstanbul ittifakının tesisiyle bambaşka bir demokrasi mücadelesi verildi ve kazanıldı. Yine büyük bir demokrasi mücadelesinin verilmesi ve kazanılması hususunda diyalog çerçevesini en yüksek seviyede tutan toplumsal  katmanlarını en iyi şekilde analiz eden ve bu görüşmeleri titiz bir biçimde İstanbul ve Türkiye için en doğru demokrasi yolculuğunu tarifleme adına yapmaya hazır, gayretli bir ekibiz. Böyle bakıyoruz sürece ve biz bunu başaracağımızı düşünüyoruz. Buna bu anlamda yine en güçlü şekliyle Sayın Akşener, İYİ Parti, İYİ Parti yöneticileriyle müzakerenin, diyaloğun çok sağlıklı bir şekilde yürütebileceğini, yönetilebileceğini düşünüyorum. Elbette bunun karşılıklı gerekleri var. Zaman gösterecek.”