İYİ Parti Medya İlişkileri Başkanı ve Parti Sözcüsü Prof. Dr. Kürşad Zorlu, genel merkez binasında düzenlediği basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

Zorlu, İYİ Parti’nin temel hedefinin, Genel Başkan Akşener liderliğinde hür ve millî siyaset alanını genişleterek makul siyaseti inşa etmek olduğunu vurguladı.

Yaklaşan yerel seçimlere değinen Zorlu, siyasi iktidarın propaganda makinasının hız kazandığını belirterek, ülkenin gerçek sorunlarını örtmek için çeşitli yapay gündemlerin ortaya atıldığını ifade etti.

Meral Akşener, partisindeki istifalara ilişkin konuştu! Meral Akşener, partisindeki istifalara ilişkin konuştu!

Kürşad Zorlu basın açıklaması 20 Kasım 2023 (2)

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 50+1 sisteminin değiştirilebileceği yönündeki açıklamasını hatırlatan Zorlu, bu konuda İYİ Parti'nin net duruşunu ortaya koyduğunu ifade etti.

Zorlu, "Biz, bu açıklamanın hukuki ve siyasal açıdan en somut ifadesini ortaya koyan siyasi partiyiz. Sayın Genel Başkan'ımız, 26 Ağustos'ta Kocatepe'de milletin huzurunda diğer siyasi partilere bir çağrıda bulundu. 'İki yumruk arasına sıkışmış milleti bu kıskaçtan kurtaralım. Her birimiz kendi adaylarımızla kendi başımıza rakip olalım. Alternatifler arasından en iyiyi seçme hakkını milletimize verelim.' O günlerde çok anlaşılmadı, bazı çevreler farklı noktalara çektiler ama görüyorsunuz ki, 50+1 sisteminin taşınması mümkün değil. Böylesine bir kutuplaşma ile ülkenin yönetilmesi, ekonomik problemlerin çözülmesi mümkün değil." şeklinde konuştu.

"'Altılı Masa' diyor ama siz de ittifakın içindeydiniz"

Kuvvetler ayrılığı ilkesi ve TBMM'nin hakları konusunda uyarılarda bulunan Zorlu, demokrasi ve özgürlüklerin sağlanması gerektiğini vurguladı.

İYİ Parti olarak yaptıkları çağrının önemine değinen Zorlu, "İYİ Parti açısından sistem tartışmalarının geldiği nokta çok kıymetli olmakla birlikte, bizim uyarılarımız geçmişten bugüne ortadadır. Demokrasi ve özgürlükler adına bu sürecin bir an önce inşa edilmesi ve sorunların ortadan kaldırılması gerektiğini düşünüyoruz. Sayın Erdoğan'ı da bu çağrısı sonrası; özellikle yerel seçimlerde samimiyet noktasında göreceğiz. Orada altılı masa diyor. Kimin eli kimin cebinde diyor. Şu gerçeği de biz hatırlatmak zorundayız; siz de altılı masaydınız. Siz de ittifak içindeydiniz. Cumhur İttifakı da altı üyeden oluşuyordu. Bu tartışmalar uzar gider ama esas olan şudur; İYİ Parti'nin çağrısının ne kadar haklı olduğunu göreceksiniz.” dedi.