Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! Kimlikle Türkiye'ye gelebilecekler Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! Kimlikle Türkiye'ye gelebilecekler

İYİ Parti'nin 2. genel başkanı seçilen Müsavat Dervişoğlu, Habertürk'te Mehmet Akif Ersoy'un sorularını yanıtladı. AK Parti'nin Meclis'e sunmaya hazırlandığı yeni anayasa teklifi hakkında açıklamalarda bulunan Dervişoğlu, partisinin yeni anayasa fikrine nasıl yaklaşacağı ile ilgili politikalarını paylaştı.

Dervişoğlu yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi:

"Önümüze ne getireceklerini bilmiyoruz. Her partinin zaten bu konuya çalışmışlığı var. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi diye tanımlanan ve tek adamlığa evrilen bir sistemle yönetilen Türkiye gerçeği var. Mevcut sistemin parlamenter demokrasi ile yer değiştirmesi özeleştirisi ile gelinirse meseleye başka bakarız. Tek adamlığı kökleştirecek bir revizyon arayışına izin vermeyiz. Bu şartlarda Sayın Erdoğan bir daha aday olamıyor. Bir daha yönetme iddiasını serdedebileceği bir Anayasal düzenlemeyi dayatabilir. O zaman ben Sayın Cumhurbaşkanı'nı demokratik bir yarışa davet ediyorum. Parlamenter demokratik sisteme geçmek amacına matuf düzenleme ile gelinirse tartışılır. Ama Sayın Cumhurbaşkanı'na yeniden cumhurbaşkanı adayı olmayı getiren bir düzenlemeyi o metnin içine taşımak adımlarına sıcak bakamayız."

Editör: Amine Ebrar